Coral Californian (Buizen !)

voor specifieke pro-audio projecten als opname apparatuur, mengtafels, etc

Moderator: Beheerdersteam

Plaats reactie
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

Recentelijk kreeg ik van een zeer gewaardeerd forumlid een apparaat toegeschoven waar ik even verbaasd van stond te kijken. een gitaar buizenversterker die al flink op leeftijd is. het ding stond al minimaal 10 jaar bij hem in opslag, en hij dacht niet dat hij er ooit nog iets mee ging doen. het is dus ook niet bekend of hij in orde is of defect is.
Ermee thuisgekomen ben ik eerst eens flink gaan Googlen om aan meer informatie te komen. Ik was vrij snel klaar, want er is vrijwel niks over te vinden. geen gebruikers ervaringen. amper foto´s, en al helemaal geen schema, helaas. op wat reclame dingetjes na...
Adveretentie (1).jpg
Adveretentie (2).jpg
Het gaat hier om een Coral Californian, gebouwd in de fabriek van Danelectro. Coral was een soort van submerk, net als Squier een submerk van Fender is. van wat ik kon vinden is deze versterker gebouwd tussen 1967 en 1969. ruim 50 jaar geleden dus. de verkoop prijs in de USA was destijds 698 Dollar, maar dan zat er wel een speakerkast bij. op het moment van schrijven staat er een te koop in Amerika voor de vraagprijs van 1300 Dollar.
https://reverb.com/item/1922808-very-ra ... -amplifier

Hieronder enkele foto's uitgenoemde advertentie :
Foto´s Reverb.com  (1).jpg
Foto´s Reverb.com  (2).jpg
Foto´s Reverb.com  (3).jpg
Foto´s Reverb.com  (4).jpg
Eerst maar eens wat foto´s maken van de opbouw van het ding. ik moet zeggen dat hij er voor zijn leeftijd opmerkelijk goed uitziet. de kast is best wel netjes en nog heel, minimale roest op het frame, vrijwel alle knoppen en schakelaars zijn aanwezig. en ook heel belangrijk, er is niet mee geknoeit of modificaties uitgevoerd. of het moet het netsnoer zijn dat ooit vervangen is.
Voorzijde.jpg
Het frame maar eens uit de kast gehaald en wat foto´s gemaakt. de buizenbezetting is als volgt : 4 stuks 6L6GC, en 4 x ECC83 en 2 X 6FQ7 in de stuurtrap. iets dat gelijk opvalt is dat er niet 1, maar 2 uitgangstrafo´s zichtbaar zijn. ze zijn ook vrij klein. uit de reclamestukken en het voorpaneel maak ik uit op dat het een 2 kanaals versterker is (wat iets anders is dan stereo)

(op de foto lijkt het net of de voedingstrafo nog schever staat dan de toren van Pisa, dit is zeker niet het geval, zal wel vertekening van de camera in de telefoon zijn.)
Achterzijde overzicht.jpg
Eindtrap Onderzijde (1).jpg
Eindtrap Onderzijde (2).jpg
RCA 6L6GC (1).jpg
RCA 6L6GC (2).jpg
Kanaal 1 is vrij simpel, volume, bass, treble en dan de eindversterker in. kanaal 2 is een stuk uitgebreider : ook volume, bass en treble, en daarna komen reverb, tremelo, en enkele schaklaars voor laag en hoog boost. ook zit er een soort test toon oscillator in, bedoeld om instrumenten mee stemmen, in onze wereld waar je voor een paar knaken een digitaal stem apparaatje koopt natuurlijk vrij overbodig. maar dit was 1969, groovy man.
Van beide inputs zal er wel een met lage, en een met hogere gevoeligheid zijn, dat is gebruikelijk, ook Fenders en Marshalls zijn hiervan voorzien. ik weet alleen niet wat N en S moeten betekenen.

De hele preamp is op een (pertinax) PCB opgebouwd, de eindtrappen hardwired. print ziet er best netjes uit, wel een hoop verbrande flux resten. bedrading is redelijk netjes en vrijwel nergens verbrand of gesmolten. de voorversterker zit ondersteboven ingebouwd ten opzicht van de eindversterker. het chassis is van gepuntlast plaatstaal. de oranje condensatoren zijn van Sprague en zien er ook netjes uit. over de elco´s heb ik zo mijn bedenkingen, bij de rode lijkt het wel of er een soort witte schimmel aan de buitenkant zit. zo op het oog zijn er geen elco´s fysiek lek.
PCB Componentenzijde (1).jpg
PCB Componentenzijde (2).jpg
PCB Componentenzijde (3).jpg
PCB Soldeerzijde (1).jpg
PCB Soldeerzijde (2).jpg
De speaker uitgang is met een mijn onbekende 6 polig chassideel uitgevoerd, zo te zien is de zwarte Jack uitgang er later bijgeklust. de galmveer is defect, maar waarschijnlijk wel te repareren en anders heb ik nog wel een andere liggen. de eindbuizen zijn voorzover ik kan zien nog origineel RCA, de 6FQ7 ook, de ECC83 zijn van Amperex (made in Holland) dus zullen er wel later ingezet zijn.
Galmveer Brak.jpg
Speaker Uitgang.jpg
Wat ik met deze versterker van plan ben ? dat weet ik simpelweg nog niet. heb voorlopig nog zat andere lopende projecten die een hoop tijd en geld opvreten. eerste gedachte was om hem te slopen en de eventueel nog bruibare onderdelen te gebruiken voor een combo (versterker en speaker in 1 kast)
Echter, de staat van het geheel is dusdanig netjes en in originele staat dat sloop eigenlijk best wel zonde is. een en ander is natuurlijk afhankelijk van of hij wel of niet funtioneerd. als bijvoorbeeld de voedingstrafo defect is, is het al gauw einde verhaal. idem voor de UGT.

Aan de andere kant zie ik verder geen tekenen van schade, buisvoeten zijn vooralsnog netjes, nergens brandplekken of andere verdachte zaken, dus het zou heel goed kunnen zijn dat hij na het opwarmen gewoon zal werken. word in ieder geval nog vervolgd, maar kan heel goed iets voor de lange termijn zijn. mocht ik hem gaan restaureren, dan wil ik dat wel zoveel mogelijk doen met respect voor de leeftijd en de originaliteit, zoals bijvoorbeeld axiale elco´s gebruiken.
Gebruikersavatar
John P
Berichten: 4374
Lid geworden op: do 06 nov 2008, 15:04
Locatie: Maastricht

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door John P »

Zo'n bijzonder exemplaar is eigenlijk te mooi om er iets anders mee te doen als restauratie. Zelfs als je hem zelf niet wil gebruiken, er is vast wel een gitaarfreak geïnteresseerd.
Gebruikersavatar
OpaBert
Berichten: 12683
Lid geworden op: vr 25 apr 2014, 4:15
Locatie: T, heike 😀

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door OpaBert »

Zou uncle Doug niet iets er van hebben https://youtu.be/x5SSKX74DKg
Die man repareert aan de lopende band Fenders en meer van die gitaar versterkers :D
Zomaar een gedachte die bij me op komt Ray
En geeft ook meteen les er over
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

John P schreef:
Zo'n bijzonder exemplaar is eigenlijk te mooi om er iets anders mee te doen als restauratie. Zelfs als je hem zelf niet wil gebruiken, er is vast wel een gitaarfreak geïnteresseerd.
Mja, het feit dat iets zeldzaam is wil natuurlijk niet zeggen dat het automatisch veel geld waard is. er waren in de jaren ´60 en´70 een hele range merken op de (Amerikaanse) markt die lang niet zo bekend waren als Fender en Gibson. ik noem bijvoorbeeld Silvertone, Crate, Dan Armstrong, Kay en noem maar op. veel van die merken bestaan niet meer of alleen nog in naam. veel waard is het echter niet. ook in de muziekwereld speelt emotie erg mee bij de bepaling van een waarde zal ik maar zeggen.

Hier in NL had je ook Egmond gitaren en London City versterkers, de laatste die ondanks de naam, gewoon uit Amsterdam kwamen.

Maar inderdaad ziet hij er nog te netjes uit om te slopen of anderzins grondig te modificeren. Ik zal niet ontkennen dat het al lange tijd een wens van me is om een oude (gitaar) buizenversterker op te knappen /restaureren. zoals gezegd is niet bekend of hij werkt. heeft meer dan 10 jaar stilgestaan. zal beheerst opgestart moeten worden met een variac (die kan ik wel lenen) denk dat dat het eerste word waar ik me mee gaat bezighouden.
OpaBert schreef:
Zou uncle Doug niet iets er van hebben https://youtu.be/x5SSKX74DKg
Die man repareert aan de lopende band Fenders en meer van die gitaar versterkers :D
Zomaar een gedachte die bij me op komt Ray
En geeft ook meteen les er over
Dankje. ik zal er eens naar gaan kijken.
Ondertussen heb ik wel andere schema´s gevonden van enkele vergelijkbare DanElectro ontwerpen.
Danelectro_ds50.pdf
(396.06 KiB) 104 keer gedownload
Deze heeft dezelfde voeding, dubbele ingangstrap, en met een voet geschakelde galmveer en tremelo. speaker aansluiting ook met zo´n aparte stekker.

Danelectro_twin15_1961.pdf
(1.72 MiB) 51 keer gedownload
En deze heeft een dubble eindtrap met in totaal 4 stuks 6L6.
Gebruikersavatar
OpaBert
Berichten: 12683
Lid geworden op: vr 25 apr 2014, 4:15
Locatie: T, heike 😀

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door OpaBert »

Erg mooi Ding Ray , ik heb geen gevoel voor ritme , anders had ik allang een electrische gitaar :rock: :rock:
Misschien als ik de Monobill 3 afheb, ik heb ooit 2 jaar bezig geweest ongeveer 6 uur per dag mt het oefenen op telegrafie om mijn A Licentie te halen 12 woorden per minuut .
Dat was een obsessie geworden Maar vanaf 1981 tot een jaar of 10 geleden elke dag op Korte golf actief geweest
Zonder 1 snipperdag :lol:
Er zijn wat potloden door de lucht gegaan Mijn vrouw had er ook meer dan genoeg van dat gepiep, :(
Maar wel met hakken over de sloot geslaagd daarvoor bij de HDTP maar nooit een goede telegrafist geworden.
Sommige woordjes herken ik nog wel CQ CQ PA3EKA dat is tien 100.000 keren op mn hoofdtelefoon gekomen
Dat kan je met 20 woorden per minuut nu nog naar me seinen Dat verleer ik niet
Maar verder is het niks hoor :lol:
Terug naar je Topic :oops:

Kan je op YouTube naar zo,n Uncle Doug een PB sturen ! Weet jij dat soms Ray :?:
Een Openbare reactie kan ik wel maar ben een beetje ..... terughoudend omdat te doen :oops:
Een niet Openbare reactie zou ik best willen doen Heb het idee dat Uncle Doug wel een schema heeft
Maar een deel heb je iig :proost:
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

Nee, ik heb eerlijk gezegd geen flauw idee of dat kan.
Doe verder niet zoveel met YouTube afgezien van wat fimpjes kijken af en toe. heb ook geen eigen kanaal of zo.
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

Ik zit een beetje in dubio wat verstandiger is.
Eerst de versterker opstarten met een Variac en dan testen, of eerst nieuwe elco's plaatsen en daarna pas testen.
Graag hoor ik jullie mening hierover.

Uitgangspunt is vooralsnog nu om de versterker te restaureren, met respect voor het ontwerp en leeftijd.
Je moet dan denken aan de volgende zaken :

- Alle soldeerverbindingen opnieuw doorsolderen.
- De contacten van de Jack aansluitingen schoonmaken.
- De potmeters demonteren en schoonmaken.
- Ik zou de buizen graag willen laten doormeten op een buizentester, dit om te weten in welke staat ze verkeren. bij deze een oproep wie er van het forum in het bezit is van een buizentester en hiertoe bereid is.
- De contacten van alle buisvoeten schoonmaken.
- Alle elco's vervangen.
- Een IEC Chassisdeel monteren voor de netspanning.
- Spanningen meten en controleren.
- Een alternatief voor de 6-polige luidspreker uitgang monteren.

Feit is natuurlijk dat de de elco's ruim 50 jaar oud zijn.
En ik heb wel eens vaker geschreven dat elco's er (vrijwel) nooit gemaakt zijn om zo lang mee te gaan.
Aan de andere kant heb ik vrijwel geen praktijkervaring met elektronica die even oud is als ikzelf.

Heb laatst wat filmpjes zitten kijken van bovengenoemde Uncle Doug.
Met name het herstellen van enkele Silvertone's. die kwamen namelijk uit dezelfde fabriek.
Daar zijn in een aantal gevallen ook dezelfde rode hoogspannings elco's gebruikt, en hij vervangt ze ook eerst voor dat hij de versterker test.

Ik heb in ieder geval eerst een inventarisatie gedaan van de aanwezige elco's.
Alle oude zijn axiaal uitgevoerd.

- 1 x dubbelelco van 10 + 10 uF / 450 Volt (rode op de foto's).
Deze zou heel goed te vervangen zijn door 2 van deze parallel :
https://www.eoo-bv.nl/axiaal/10132-axia ... -450v.html

- 3 x 20 uF / 450 Volt. (rode op de foto's)
Vervanging : https://www.eoo-bv.nl/axiaal/10134-axia ... -450v.html

- 5 x 25 uF / 25 Volt.
Vervanging : moeilijk. EOO heeft geen axiaal 25 of 22 bij 25 Volt. wel 22/16 maar dat is dus een lagere werkspanning. lijkt me niet verstandig. wat wel zou kunnen is 2 x 10 en 1 x 4.7 parallel, maar dat gaat zo rommelig eruit zien, dat gestapel. dan zou ik eerder nog een radiale 22/25 erin zetten.

-1 x 100 uF / 50 Volt.
Vervanging : ook moeilijk, zal wel een radiale 100 / 50 worden.

- 4 x 100uF / 150 Volt. (roze op de foto's, bij de gelijkrichter diode's.)
Vervanging : ook moeilijk. geen passende axiale bij EOO. een radiale zou een mogelijkheid kunnen zijn.
https://www.eoo-bv.nl/radial-100uf180uf ... v-sme.html
Maar dan moet ik eerst kijken of die passen, de oude zitten vrij dicht bij elkaar.

Zal ook eens even bij Jukebox Revival kijken wat zij kunnen leveren.
Laatst gewijzigd door ray5150 op zo 23 jan 2022, 17:33, 1 keer totaal gewijzigd.
Gebruikersavatar
Barry2001
Algemene moderator
Berichten: 15172
Lid geworden op: zo 22 mar 2009, 16:57
Locatie: Hengelo
Contacteer:

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door Barry2001 »

Ik zou de elco's zowiezo vervangen, kost ook weer de wereld niet. Die waren in de tijd ook nog niet zo goed, en zoals je zelf al zegt is het beste er zowiezo wel vanaf na al die tijd.
De gitaarversterker die ik vorig jaar gereviseerd heb had gangbare buizen die ik vervangen heb (net als de potmeters, waren gangbare types). Als je er nog goed aan kunt komen voor een redelijke prijs zou ik die ook vervangen. Maar goed, als dat een dure aktie wordt zou je het ook achterwege kunnen laten. Een gitaarversterker heeft vermoedelijk minder vlieguren dan een Hifi audio versterker.
Die variac, pas ermee op: als je alles achter de variac hangt is ook je gloeispanning uit de trafo lager bij opstarten. Punt om in gedachten te houden.
Leuk project trouwens!
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

Barry2001 schreef: zo 23 jan 2022, 14:57
Ik zou de elco's zowiezo vervangen, kost ook weer de wereld niet. Die waren in de tijd ook nog niet zo goed, en zoals je zelf al zegt is het beste er zowiezo wel vanaf na al die tijd.
Ja, inderdaad. is ook voor mij of meer een hamer stuk.
puntje voor nu is meer om passende vervangers te vinden.
Barry2001 schreef: zo 23 jan 2022, 14:57
De gitaarversterker die ik vorig jaar gereviseerd heb had gangbare buizen die ik vervangen heb (net als de potmeters, waren gangbare types). Als je er nog goed aan kunt komen voor een redelijke prijs zou ik die ook vervangen. Maar goed, als dat een dure aktie wordt zou je het ook achterwege kunnen laten. Een gitaarversterker heeft vermoedelijk minder vlieguren dan een Hifi audio versterker.
Je stipt hier wel enkele zinnige punten aan. probleem is dat hier geen voorgeschiedenis bekend is.
Buizen kunnen nog goed zijn, maar ook op tot op de draad versleten. vandaar mijn eerdere oproep voor iemand met een tester.

Heb even gekeken naar wat prijzen van nieuwe buizen.
6L6GC, ongeveer 20 tot 30 euro het stuk. goed verkrijgbaar, in principe 2 paren nodig.
ECC83, ook goed verkrijgbaar, rond de 15 euro per stuk. 4 stuks nodig.
6FQ7 (naar ik begrepen heb een 6SN7 in Noval behuizing), is wat zeldzamer, 2 stuks nodig, zeg maar een euro of 15 het stuk.

Totaal zal dat op zo'n 200 euro uitkomen, is niet zo'n ramp, maar als het niet nodig is, zou het zonde zijn.
Barry2001 schreef: zo 23 jan 2022, 14:57
Die variac, pas ermee op: als je alles achter de variac hangt is ook je gloeispanning uit de trafo lager bij opstarten.
Punt om in gedachten te houden.
Leuk project trouwens!
Dat moet je even uitleggen, een (wat) lagere gloeispanning is niet goed voor de buizen ?
De bedoeling is natuurlijk niet om de versterker urenlang op halve netspanning te laten draaien.
Maar gewoon om de boel langzaam (zeg maar in een minuut of 2) op te draaien tot 230 Volt.

Ook ben ik er bekend mee dat een buizen eind versterker niet mag draaien zonder belasting op de UGT .
Ik heb een 8 Ohm dummyload, en pas nog 2 stuks 50 Watt / 4 Ohm weerstanden besteld. voor een 2e dummyload.
Een van de eerste acties zal dan ook moeten zijn om die eerder genoemde 6-polige connector naar Jack / 6.3 mm chassisdeel om te bouwen.
Gebruikersavatar
Barry2001
Algemene moderator
Berichten: 15172
Lid geworden op: zo 22 mar 2009, 16:57
Locatie: Hengelo
Contacteer:

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door Barry2001 »

Opstarten met variac kan wel hoor, als je 'm maar niet op de lange duur met lage gloei laat spelen bedoelde ik. Buizen zijn op zich vergevingsgezind. Je hebt 'm nog niet op spanning gehad dus? Wat ook wel gedaan wordt de eerste keer is een gloeilamp in serie zetten, om de condensatoren te formeren als 'ie echt lang heeft stil gestaan. Maar als je toch van plan bent die te vervangen zou je dat eerst kunnen doen.
En inderdaad nooit zonder belasting laten spelen, kan je je UGT's kosten.
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

Er zijn zo wat onderdelen binnengekomen. axiale en radiale elco's. met wat koperdraad en krimpkous zijn die radiale er ook wel in te krijgen.
2 weerstanden van 4 Ohm bij 50 Watt max. deze moeten nog op een koelblok gemonteerd en bedraad worden.
En 2 nieuwe jackaansluitingen voor de luidspreker uitgangen. ik heb nog eens even in de schema's zitten kijken naar de oorspronkelijke 6-polige aansluiting. ik maak eruit op dat het een soort veiligheidsmaatregel voorstelde. 2 polen werden gebruikt om de spanning te onderbreken als deze stekker er niet in zat. in de stekker zat dan een doorverbinding. op zich helemaal geen dom idee moet ik zeggen.
Componentjes.jpg
Gebruikersavatar
Pjotr
Berichten: 36743
Lid geworden op: do 26 aug 2004, 18:34
Locatie: bollenstreek

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door Pjotr »

Tja, elco's vervangen? Dat standaard doen is voor mij geen vanzelfsprekendheid. I.i.g. niet bij restauratie. Heel vaak zijn meer dan 50 jaar oude elco's nog in uitstekende conditie, als nieuw. En soms kun je ze na 15 - 20 jaar weggooien. Alles hangt af van de kwaliteit van de rubber afdichting en werkcondities en daarmee de conditie van het elektrolyt. Mijn devies bij restauratie waarbij je het apparaat zoveel mogelijk origineel wilt houden: Altijd eerst waarde en ESR opmeten! En als ze een tijdje werkloos hebben gestaan eerst weer een dagje formeren.
Gebruikersavatar
ray5150
Berichten: 28143
Lid geworden op: vr 13 apr 2007, 23:56
Locatie: s-Gravenhage

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door ray5150 »

Mja, dat is iets waar je een behoorlijk eind over kunt discussiëren. ik ging wat meer uit van het punt "geen risico nemen".
Echt vertrouwen wekken de (rode) huidige elco's op basis van visuele waarneming ook niet voor mij. (voor wat het waard is, natuurlijk.)
Het is ook niet dat dit een kostbare uitgave was, een euro of 15 op zijn hoogst.

Indien het hier een zeldzame Fender of Marshall met een hoge dagwaarde zou betreffen, zou ik mogelijk iets anders instaan.
Ik heb zo'n klein componententestertje die ook capaciteit en ESR kan meten (weet niet hoe nauwkeurig of betrouwbaar dat is) maar een op zich goede meting is natuurlijk nog geen garantie dat de betreffende elco het nog een aantal jaren zal volhouden. (mijns inziens, tenminste)
Gebruikersavatar
Pjotr
Berichten: 36743
Lid geworden op: do 26 aug 2004, 18:34
Locatie: bollenstreek

Re: Coral Californian (Buizen !)

Bericht door Pjotr »

Zoals ik al zei alles staat of valt met een goede afdichting van de rubber afdichting. Als dat na 50 jaar nog goed is is er geen reden dat dat na een aantal maanden anders is. Maar dit is niet echt een waardevol museumstuk, daar heb je wel gelijk in. Coral heb ik trouwens wel vaker gezien. Lijk mij een beetje vergelijkbaar met London City. Daar ging vaak allerhande surplus in :D
Plaats reactie