Pagina 1 van 4

Mijn eerste speakerbouw: Saba, openbaffle, 15 inch

Geplaatst: ma 16 jun 2008, 21:02
door hemaworst
Afbeelding
Zo, al ruim een jaar bezig met mijn hifi hobby, eerst een set van Cambridge audio(640A,T,C) icm Dali Ikon6 speakers. Toen na 3 maanden de set ingeruild voor chinese buizen versterkers. De Dali's gevoeligheid van 91 dB is soms wat te weinig voor de 300B buizenversterker. Via de lampizator site was ik zeer benieuwd naar de P17 OB speaker: http://www.lampizator.eu/SPEAKERS/PROJE ... tchen.html
Hij zegt dat deze speaker beter klinkt dan speakers van 20k, dus dat wil ik wel proberen. Ik heb een maand geleden dus de stoute schoenen aangetrokken en heb voor het eerst van mijn leven een speaker gemaakt. Ik had totdan toe nooit gesoldeerd, gezaagd, etc, maar het is redelijk gelukt.
Specs:
* Saba GreenCone 10 cm(alnico)
* Saba GreenCone Oval(DEW)
* Visaton BGS 40, ouder type, zeer zwaar met gegoten korf, heel anders dan de huidige BGS40.

Het klinkt boven verwachting goed, zeker voor mijn eerste speaker. Toch denk ik dat er veel te verbeteren is. Alleen heb ik helemaal geen verstand van luidsprekers. Ik hoop dat jullie mij de komende tijd willen helpen met het perfectioneren van de speakers, want ik begin het een erg leuke hobby te vinden en wil graag alles erover leren.

Ik heb dus afgeweken van het 'recept'. Ik heb geen altec lansing 18 inch woofers, maar 15 inch Vistionwoofers. Ook heb ik geen ronde Midrange Saba's, maar ze zijn ovaalvormig. Het filter heb ik zo overgenomen van de Lampizator site.

Mijn eerste vraag: Iemand gaf aan dat ik de ovaaltjes beter verticaal kan monteren. Klopt dat?

Re: Mijn eerste speakerbouw: Saba, openbaffle, 15 inch

Geplaatst: ma 16 jun 2008, 21:51
door richard
hemaworst schreef:
Mijn eerste vraag: Iemand gaf aan dat ik de ovaaltjes beter verticaal kan monteren. Klopt dat?
In principe wel. Als de afmeting van een luidspreker groot is in verhouding met de golflengte gaat een luidspreker bundelen.

Op deze manier is de horizontale spreiding wat kleiner dan de verticale spreiding. Terwijl je meestal andersom wil hebben; een grote horizontale spreiding en kleine verticale spreiding. Ook is een minimale afstand tussen de middentoners en hogetonen luidspreker aan te bevelen.

Ik neem aan dat je een simpele 6 dB filtering gebruikt. In dat geval zou het helemaal mooi zijn als je de voorste poolplaat van de middentoner en hogetoner in hetzelfde verticale vlak zet.

Maar veel succes met de bouw van een dergelijk systeem, het kan erg goed klinken.

Geplaatst: ma 16 jun 2008, 23:53
door weidok
Mooi project.....

Zou die Visaton woofer in een No Box achtige "kast"
laten spelen...

op "Lampies":) site staat ook een voorbeeld van een 12 db filter

heb de 6 db en 12 db versies gehoord met Altec Lansing woofers
en Saba greencones rond (20 cm) met Saba conus tweeters
allemaal met alnico magneten..

en de 12 db uitvoering vond ik beter ..

lees dit topic maar eens door

viewtopic.php?t=3993

Geplaatst: di 17 jun 2008, 8:59
door Martijn H
Ik vind het wel een beetje vaag wat de ontwerper allemaal zegt..

Als eerste zou ik dat frame flink dempen met Pritex en of Baf. Ik denk dat je nu last hebt van kleuring in het laag.

Geplaatst: za 21 jun 2008, 18:52
door hemaworst
Zo, ik heb net op aanraden van jullie de midrange sabas 90 graden gekanteld en ze wat naar voren gebracht. Alles in een provisorische opstelling, maar het klinkt nu al een stuk beter(jaja ondanks de lijmklemmen)! Ik heb nog wat platen 18 mm mdg over, dat ga ik gebruiken om de de voorkant wat dikker te maken, nu trilt de voorplaat flink, ook op kamerniveau.

Ik post maar wat foto's wellicht zien jullie meteen enorme beginnersfouten, schroom niet om ze me te laten weten.
Afbeelding

Een plaatje van de BGS40 in de kast. Je ziet hier heel mooi de professionele verbinding die ik gebruik in deze testfase om de voorplaat te monteren 8) . Ik heb deze op marktplaats voor 45E per stuk gekocht. Wat wel vreemd is dat ik nergens specs kan vinden van deze BGS40. Op internet staan er alleen specs van een andere versie. Mijn versie ziet er echt heel anders uit: veel zwaardere magneet, enorme aluminium basket. Weet iemand waar ik de specs van die van mij kan vinden?
Afbeelding

Hier de zogenaamde "lijmklem bij gebrek aan lijm en/of schroeven"-methode om de sabas verticaal te monteren ipv horizontaal. Ik weet niet of de open gaten in de voorplaat effect hebben op het geluid, dat ben ik nog aan het bestuderen
Afbeelding.

En als laatste het filter. Ik heb kroonsteentjes gebruikt, waarvan ik denk dat ze vast niet audiofiel zijn, maar op deze wijze kan ik een beetje experimenteren met het filter(aangezien ik ook net heb geleerd om te solderen er er nog niet enorm goed in ben(lees beroerd).
Afbeelding.

Wat een coole hobbie gaat dit worden zeg :D

Geplaatst: zo 22 jun 2008, 15:44
door ]eep
hey die Kaiton. Je bent er druk mee bezig zie ik. Ik kom ze binnenkort wel eens bewonderen. Als je hulp kunt gebruiken kom ik zo hoor. Met MTS bouw kan ik wel redelijk met hout overweg. En ik heb ook nog wat gereedschap (bovenfrees, tafelcircelzaag ed.).

Geplaatst: di 24 jun 2008, 11:46
door hemaworst
Vraag: De Wife acceptance factor ontbreekt in zijn geheel bij deze speaker. Ik zou dus de huidige speaker (filter+afwerking) kunnen afmaken, maar de kans dat hij in de woonkamer kan blijven staan is nogal klein(lees afwezig)t. Nu wil ik dan ook een wat minder massief ogende doos maken, maar ik wil wel graag vasthouden aan het OB concept.

Ik heb rondgekeken op internet en het lijkt dat vaak de woofers in een dikke plaat zitten met veel oppervlak er om heen,dus een breede plank.
De Mid en tweeters zijn soms gemonteerd in een smal plankje. Kan iemand mij op weg helpen(linkjes?) aan welke regels over openbaffle size ik precies moet voldoen om een goed klinkende speaker te maken? Met WinISD kom ik er niet uit. Ik heb net Edge gedownload, kijken of ik daar uit kom.

Ik zat te denken aan een speaker met een voorplaat als onderstaand plaatje. Ik heb de huidige speaker er naast gezet.
Het plan:
De woofer wil ik dus in een guitaarachtige baffle zetten (van enkele cm's dik, 3 lagen mdf, 1 laag hout).
De tweeter wil ik plaatsen in de smallere steel.
De Mid wil ik plaatsen in de kop.

Is er een open baffle in de vorm van een guitaar mogelijk, of is het een beetje dom idee? Ik hoor het graag.

De afweging: Ik heb liever een iets minder klinkende speaker die in de kamer mag staan, dan de perfecte speaker in de werk/strijkkamer.

ps: ik ben niet zo erg goed in Googlesketchup, maar ik hoop dat jullie het idee krijgen waar ik het over heb.

@]eep: he, ook hier, je bent zeker welkom om eens te komen kijken(en helpen :D, leuk! )

Geplaatst: di 24 jun 2008, 14:36
door Geenius
Uit de VISATON Lieferprogramm Oktober 1984:

BGS 40 - 15"

Alu-Gusskorb, luftgetrockenete und gepresste Membran, getränkte Gewegbesicke, Alu-Schwingspulenträger, Alu-Sichtleiste.

Nennbelastbarkeit 260 watt
Mittl. Kennschalldruck 100dB
Schwingspule 75mm
fs = 40Hz
Rdc = 5,2 ohm
L = 0,88mH
Sd = 855cm2
Qms = 1,3
Qes = 0,27
Qts = 0,22
Vas = 71 liter
Cms = 0,236
Mmd = 62 gramm
Rms = 12,39

Prijs destijds: 495,- Hollandse Florijnen.

Geplaatst: di 24 jun 2008, 18:45
door richard
Geenius schreef:
Prijs destijds: 495,- Hollandse Florijnen.
Dat was toen ook al erg veel geld. Maar best een mooi ding.

Geplaatst: wo 25 jun 2008, 0:26
door ]eep
ik weet niet of de gitaarvorm nou veel WAF oplevert. Je hebt een mooi strak interieur, ik denk niet dat dat er erg bij past.

Wat je ook kunt doen om je baffle even breed te houden maar optisch te versmallen is om een u vorm te maken. Ik weet niet wat de overnamefrequentie van de bas is maar als je onder de 150 Hz zit zou je de basspeaker ook aan de zijkant kunnen plaatsen. Dan kun je lekker de diepte in en het front smal houden. Al wordt het nooit echt klein als je een volume van 100L moet halen (bv. 25cm breed bij 70 hoog bij 60 diep).

Ow w8. De bas is ook open aan de achterkant... En de scheidingsfrequentie is 300-400 Hz. Dan kun je niet zonder meer naar de zijkant. Maar gezien het lage benodigde vermogen van de speaker (8W) zou je nog met de bas iets kunnen schuiven richting de Saba 20cm. Dus zakken naar 200Hz of nog iets minder.

Geplaatst: di 01 jul 2008, 18:25
door hemaworst
]eep, idd mijn gitaarvoorstel viel ook niet echt goed bij de vrouw.
Ik denk dat ik maar een soort brede versie van deze ga maken. Hij is goedgekeurd door de vrouw :D. Vanavond even naar de Gamma om wat zwarte verf te halen en flink oefenen op een stukje mdf(eerste keer dat ik iets verf in mijn leven :oops: ). gelukkig is er veel op dit forum over te vinden:
viewtopic.php?t=1170&highlight=verven
viewtopic.php?t=5640&highlight=verven
viewtopic.php?t=2682&highlight=verven
Afbeelding

@Geenius: erg bedankt voor de specs, heb je die op internet gevonden of heb je het voor me ingescanned =D>

Geplaatst: vr 18 jul 2008, 21:23
door weidok
voor saba gevens en andere tips

lees hier eens

http://www.amoenkediek.de/priv_audiosei ... _index.htm

specificaties diverse saba speakers

http://home.arcor.de/pfaue/klangkue/gru ... aliste.htm

Geplaatst: vr 25 jul 2008, 21:10
door weidok
hemaworst schreef:
Ik heb net Edge gedownload, kijken of ik daar uit kom.

Is er een open baffle in de vorm van een guitaar mogelijk, of is het een beetje dom idee? Ik hoor het graag.
edge is een prima programma...

hier wat een OB met "rondere":) vormen

Geplaatst: zo 27 jul 2008, 21:44
door hemaworst
weidok schreef:
hemaworst schreef:
Ik heb net Edge gedownload, kijken of ik daar uit kom.

Is er een open baffle in de vorm van een guitaar mogelijk, of is het een beetje dom idee? Ik hoor het graag.
edge is een prima programma...

hier wat een OB met "rondere":) vormen
Hé, die bovenste lijkt wel een beetje op mijn gitaat idee :D.

Beetje druk gehad, morgen ga ik voor het eerst verven. Ik heb al wel veel geoefend met de bovenfrees(rondjes maken, randen afronden, etc).
Spannend.

Ik heb op de link van boven van Weidok idd allemaal interresante info gevonden:

Specs van de kleine tweeter:
Afbeelding
Afbeelding

en van de middentonen
Afbeelding
Afbeelding

Geplaatst: vr 08 aug 2008, 9:40
door hemaworst
Status update:
Zo, ik heb de afgelopen weken heel wat afgefreesd om te oefenen met houtbewerken.
Ik heb succesvol een circelgeleider gemaakt voor 10 cm en 38 cm(met een stukje laminaat en een spijkertje als midden vastgeschroeft aan de frees)
Ook is het me gelukt de speakers te verzinken in het mdf. Voor iemand met 2 linkerhanden een hele prestatie :D .

Onderwijl ben ik het speaker cookbook aan het leren, pfff wel ingewikkeld.
Vraag 1: Klopt het dat in het originele filter de woofer omgekeerd is aangesloten om een soort vertraging van het geluid te krijgen? Is dat dat hetzelfde als de poolplaat van de woofer naar voren te plaatsen, gelijk aan de middentoonpoolplaat(en wel normaal aan te sluiten)?

vraag2 : Kan de woofer naar de zijkant?.
]eep geeft aan dat als ik middenSaba tot 200 hz laat spelen ik wellicht de woofer aan de zijkant kan plaatsen. Geeft dat geen "vreemd" geluid?
Ik heb op het forum gezocht, en kwam het volgende tegen: sommige mensen zeggen dat geluid pas onder 80 hz richtingloos is. Is die 200 Hz dan niet veel te hoog? Of is het verschil tussen 80 Hz en 200 Hz te verwaarlozen. Het scheelt toch ruim een octaaf(???)

Ik vind namelijk de WAF veel hoger, hier een voorbeeld:
Afbeelding

Vraag3: Ik vind het hoog en midden erg mooi, mooier dan van de Dali Ikon 6. Het klinkt een stuk "opener". Het plaatje boven toont een mix van openbaffle en een doos(de woofer). Gaat daarmee het openbaffle karakter erg verloren?

Vraag4:
Op het plaatje heeft de meneer de sabas achter de plaat gemonteerd.
Volgens dit plaatje is dat slecht, klopt dat?
Afbeelding
Het is me al gelukt om plaatje D te freezen.

Zoals jullie zien ben ik nog heel erg bezig met het achterhalen van de mogelijkheden die ik kan doen met mijn luidsprekers.

Geplaatst: vr 08 aug 2008, 14:25
door richard
hemaworst schreef:
Vraag 1: Klopt het dat in het originele filter de woofer omgekeerd is aangesloten om een soort vertraging van het geluid te krijgen?
Bij een 12 dB filter meestal wel, zie ook de uitleg hierover in je kookboek hoofdstuk 8.3

Is dat dat hetzelfde als de poolplaat van de woofer naar voren te plaatsen, gelijk aan de middentoonpoolplaat(en wel normaal aan te sluiten)?
Bij de scheidingsfrequentie met de woofer zal de afstand erg groot worden. Een halve golflengte van 200 Hz is al 85 cm
vraag2 : Kan de woofer naar de zijkant?.
In een gesloten kast wel, in een gesloten kast is een woofer een rondstraler. Of 200 Hz daarvoor te hoog is weet ik niet, hangt denk ik ook af in welke mate de midden-frequenties van de woofer worden gereflecteerd tegen de zijmuur om hinderlijk te interfereren met de middentonen van de Saba

In een open baffle is het niet zo geschikt omdat de voor en achterzijde elkaar uitdoven haaks op de as van de woofer.
Vraag3: Ik vind het hoog en midden erg mooi, mooier dan van de Dali Ikon 6. Het klinkt een stuk "opener". Het plaatje boven toont een mix van openbaffle en een doos(de woofer). Gaat daarmee het openbaffle karakter erg verloren?
Ik denk het wel
Vraag4:
Op het plaatje heeft de meneer de sabas achter de plaat gemonteerd.
Volgens dit plaatje is dat slecht, klopt dat?
Ja, je krijgt reflecties van de rand voor de woofer. Het kleine kokertje gaat ook als een "transmissielijntje" werken en geeft onnodige onregelmatigheid in de weergave.

Geplaatst: za 09 aug 2008, 14:51
door hemaworst
@richard:bedankt voor de tips, ik heb er erg veel aan. Merk dat ik nog erg veel moet leren, maar dat hoort erbij.

Nog een vraag.
Ik vind de huidige speakers wat hoog. Kan ik middentonen saba ook onder de tweeter plaatsen. Speakers zijn nu 1,5m hoog. Ik zou ze graag wat lager willen hebben, ook omdat ik een nogal lage luisterposite heb(lage bank, en klein postuur). Als de midden toon speaker namelijk naar beneden kan, dan kan ik een soort huisjes vorm maken van de speaker met de tweeter in de nok van het dak:

CODE: Selecteer alles

 
  /*\ tweeter
 / 0 \midden
|      |
| [  ] |woofer
-------

Geplaatst: za 09 aug 2008, 15:18
door weidok
hemaworst schreef:
@richard:bedankt voor de tips, ik heb er erg veel aan. Merk dat ik nog erg veel moet leren, maar dat hoort erbij.

Nog een vraag.
Ik vind de huidige speakers wat hoog. Kan ik middentonen saba ook onder de tweeter plaatsen. Speakers zijn nu 1,5m hoog. Ik zou ze graag wat lager willen hebben, ook omdat ik een nogal lage luisterposite heb(lage bank, en klein postuur). Als de midden toon speaker namelijk naar beneden kan, dan kan ik een soort huisjes vorm maken van de speaker met de tweeter in de nok van het dak:

CODE: Selecteer alles

 
  /*\ tweeter
 / 0 \midden
|      |
| [  ] |woofer
-------
Lijkt mij wel alleen dan dus de middentoner ompolen

voorbeeld speaker ontwerp

Afbeelding

Geplaatst: za 09 aug 2008, 15:37
door sietse
Lijkt mij wel alleen dan dus de middentoner ompolen
Hoezo? lijkt mij dat dat niet moet.

Geplaatst: za 09 aug 2008, 16:30
door weidok
sietse schreef:
Lijkt mij wel alleen dan dus de middentoner ompolen
Hoezo? lijkt mij dat dat niet moet.
bij een 3 weg 12db filter toch wel ?

Geplaatst: zo 10 aug 2008, 12:22
door sietse
weidok schreef:
sietse schreef:
Lijkt mij wel alleen dan dus de middentoner ompolen
Hoezo? lijkt mij dat dat niet moet.
bij een 3 weg 12db filter toch wel ?
Zekers, maar ik dacht dat je de positie van de mid t.o.v. de tweet bedoelde.
Misverstandje van mij.. :oops:

Geplaatst: ma 11 aug 2008, 1:00
door ]eep
uhm, Richard... ik denk dat je op vraag 3 wel iets meer mag argumenteren dan alleen "Ik denk het wel"
Als je een gesloten box maakt zal het best meevallen. Of wat ook kan is van de 'box' een breed kanaal maken. Het gaat er om een brede baffle te maken in de bas. Als je de driver in de zijkant plaatst krijg je a.h.w. een baffle waarin de speaker naar 1 kant verschoven is met dus gedeeltelijk een smallere baffle met bijbehorende uitdoving bij hogere frequentie. Hij zal dus iets minder diep gaan. Maar aarom niet de tegenoverstaande zijkant open maken (evt met doek ervoor)?
Of zoiets

CODE: Selecteer alles

 ___
|   |   | 
\   |   |
 D  |   |
/   |   |
|_______| V voorkant

Geplaatst: ma 11 aug 2008, 11:51
door richard
Het karakter van een gesloten baskast is anders dan dan van een woofer in een klankscherm. De eerste gaat lager met minder verliezen, bij een klankscherm heb je minder last van ruimteresonanties (zowel in de kast als in de kamer).

Met de woofer in de zijkant heb je een minder optimaal afstraalpatroon voor het laag, bij een gewoon recht klankscherm heeft die de vorm van een 8 waarbij de luisterplaats zich in één van de rondjes bevind. Zet je de woofer in de zijkant zal de 8 een ∞ worden waarbij je naast de rondjes zit. Bij jouw voorstel zal je de vorm van de ∞ wel veranderen en een beetje diagonaal komen te staan, maar je zit nog steeds niet in één van de rondjes (de optimale luisteras is ergens op te lijn tussen de woofer en het centrum van de opening aan de achterkant). Bovendien bouw je zo een korte transmissielijn met bijbehorende effecten in het midden-laag.
In een gesloten kast is de woofer een 'luchtpomp' die de luchtdruk in de kamer verhoogt en verlaagt op de maat van de muziek. De actuele luchtdruk in de kamer kan dus op enig moment hoger of lager zijn dan het gemiddelde.
Bij een open scherm moet je hem meer zien als een versneller van de luchtdeeltjes (ventilator) waarbij het zaak is dat je zoveel mogelijk in de luchtstroom zit. De actuele luchtdruk in de kamer is altijd gelijk aan de gemiddelde luchtdruk.

Persoonlijk ben ik van mening dat een meerwegsysteem doorgaans beter klinkt als het karakter en afstraalpatroon van alle luidsprekerunits gelijkwaardig zijn.

Geplaatst: ma 11 aug 2008, 20:17
door sietse
Het blijft om één of andere reden een beetje door m'n hoofd spoken, maar waarom zou het niet werken met de woof zijwaards? Vermits twee en halfweg gefilterd?
Tekeningetje is ff een vlug schetsje 8)

Geplaatst: ma 11 aug 2008, 22:02
door weidok
kijk maar eens wat Richard duidelijk wil maken :)

http://www.kettering.edu/~drussell/Demos/rad2/mdq.html