jeroen_d schreef: Wat ik meen te herkennen is dat je hier het resultaat van je hele regellus laat zien, met de regelaar van de sensor dichtgedraaid dus de tegenkoppeling is buiten werking gesteld. En dat je dat openloop noemt.
Er is slechts gebruik gemaakt van een eindtrapje waar roze ruis in gestopt is welke de SDX aandreef en een stroomspiegel + opamp om het ClingOn signaal te kunnen meten. Dus inderdaad verder geen tegenkoppel logic.
Pjotr schreef:Zonder duidelijk referentie van hoe en wat blijft het onbegrijpelijk door elkaar kakelen. De poster weet wel wat ie gedaan heeft maar wij als lezer niet. En het is alleen leerzaam als de lezer resultaat en methode aan elkaar kan knopen. Er hoort dus gewoon een goed schema bij van hoe het gedaan is, zoals Jeroen opmerkte.
Naast een nieuwe EVE zit er ook nog een EVA (
active eve) aan te komen om dit soort metingen te vereenvoudigen en alles aan boord heeft, dit is een proto van zo'n module :
Toen ik dit soort metingen voor het eerst op
mfblabs voorbij zag komen had ik net als een aantal van jullie geen idee wat een en ander voorstelde en zat met dezelfde vragen als waar jullie nu mee komen. De FR response ging nog maar het fase verhaal was abacadabra wat pas later na uitleg van Rob en Rene veranderde, nog steeds mijn dank daarvoor mannen

Ik heb de meting van Rene opgesplitst in een aantal aparte plaatjes en ga proberen per plaatje te laten zien wat er aan de hand is.
Als eerste nog wat achtergrond info, wellicht gesneden koek voor sommige hier maar omdat niet iedereen op hetzelfde niveau zit toch nog even wat basics. MFB is een regel systeem waarbij de conus beweging wordt vergeleken met het inkomende elektrische signaal, ingeval van afwijking wordt deze via een tegenkoppel lus tegengewerkt. De mate van tegenwerking wordt
loopgain genoemd en bepaald hoe strak het regelsysteem de driver in toom houdt.
Voor een goede werking van de tegenkoppeling is het van belang dat het meetsignaal afkomstig van de versnellingsopnemer zo gelijkvormig mogelijk is aan de konusbeweging waarbij naast grootte vooral ook de fase tussen beide een belangrijke rol speelt. Wanneer de grootte niet klopt wordt er gecorrigeerd op een signaal wat er niet is met extra vervorming tot gevolg, wanneer de fase niet klopt bestaat de kans op meekoppeling met toeter en fluit concerten tot gevolg.
De hier verrichtte metingen zijn gedaan met Arta in FR2 mode, met roze ruis en in
open loop wat wil zeggen dat het uitgangssignaal van de ClingOn
niet gebruikt is als tegenkoppel signaal en puur laat zien wat de relatie is tussen wat
de woofer ingaat en de ClingOn uitkomt. Deze metingen laten dus
niet de response van een compleet MFB systeem zien, die volgen later ! We starten met de bovenste grafiek, een voor vele hier bekende frequentie response (FR) :
Bij deze FR hoort de linker dB schaal:
Het eerste FR stukje laat de natuurlijk afval van de driver onder haar resonantie frequentie zien, let wel dit is freeair, in een gesloten kast zal deze steiler - met een 12dB/octaaf helling - aflopen.
Het tweede stukje FR zit rond de eigen resonantie van de driver, deze ligt wat hoger dan de opgegeven Fc wat waarschijnlijk te maken heeft met het feit dat deze nieuw uit de doos komt en nog niet op zijn lazer gehad heeft.
Vervolgens een mooi aflopend stukje FR wat goed aansluit bij een standaard woofer response.
Dit is het gebied waar de woofer last krijgt van onregelmatigheden welke veroorzaakt worden door zaken als de ophanging, centreerring en opbreek gedrag. Normaliter is dit het FR punt waar het scheidingsfilter het signaal naar de opvolgende driver verplaatst.
Eigenlijk niet belangrijk maar voor de volledigheid toch getoond, het bereik boven de 1K, leuk voor tweeter doeleinden maar voor woofers zoals deze niet interessant. Tot zover de FR curve.
Deze Arta meting is in FR2 mode gedaan waarbij aan het ene ingangskanaal de ClingOn output wordt aangeboden en aan de andere het signaal wat naar de spreekspoel gaat. Wat je ziet is het verschil in fase tussen die twee.
Bij deze fase response hoort de rechter graden schaal.
Als eerste kijken we naar de verticale palen, dit zijn fase sprongen die wijzen op het afkoppelen van de ClingOn, dwz dat het signaal ervan niet langer de konus beweging volgt en de output ervan dus niet langer bruikbaar is als tegenkoppel signaal. Om een goed functionerend MFB systeem te bouwen is het van belang de bandbreedte van de regel lus tussen de palen te houden.
Dit gebied toont de fase van de konus tot het punt waar de eerste opbreek verschijnselen optreden. Mooi zichtbaar is ook de oplopende fase naar beneden toe welke veroorzaakt wordt doordat de SDX10 hier onder haar Fc aangedreven wordt.
Het eerste opbreek gebied wat zowel in de FR als de fase response tot uitdrukking komt, dit soort reutel wordt veroorzaakt door het afkoppelen van de surround, spider of breakup van de konus zelf. Wat opvalt is dat de fasemarge ervan binnen de perken blijft, zou dit niet het geval zijn dan bestaat kans op meekoppeling maar dat valt dus mee hier.
Als laatste het stukje waarbij de ClingOn zelf afkoppeld, net als bij de FR niet relevant bij woofers maar voor de volledigheid toch getoond.
Uitgaande van een Cognac met Sigaren instelling is dit het gebied waarin deze woofer inzetbaar is, eventueel is er nog wel ruimte naar onderen maar dan zitten we onder de Fc van de SDX10 wat niet bevordelijk is als we de SPL op peil willen houden
Als laatste nog even een imaginair plaatje van een ideale woofer, zoveel mogelijk recht in FR en fase.
Ok, tot zover, tis weekend

mochten jullie onregelmatigheden tegenkomen in mijn verhaal dan hoor ik die natuurlijk graag.