Pagina 1 van 1

kast inhoud monacor 135 kep , wie het weet mag het zeggen

Geplaatst: za 06 mei 2006, 11:58
door erik klijnsmit
zeg,

nu ik de betonnix klaar heb, gaat het weer kriebelen,
ik ben van plan een paar monitors te bouwen.
op basis van een 135 kep en een tweeter.
de 135 kep zet ik full range in , de tweeter vanaf 10khz.

maar,
als ik de 135 kep in een basreflex kastje wil zetten, wat moet de inhoud dan zijn en wat de diameter en de lengte van de br pijp.
en waarom?

(ik ben intussen zelf ook al aan het berekenen geweest mbv diverse programma's maar ze zeggen allemaal wat anders.) :?

alvast hartelijk dank voor de reacties!

erik klijnsmit :)

Geplaatst: za 06 mei 2006, 14:16
door Marp
Hallo Erik,

Ik heb WinISD en LspCAD eens naast elkaar gezet om te zien of de verschillen groot zijn. Ik weet niet wat voor pijpdiameter je gaat gebruiken, maar als diameter heb ik 4,3cm ingevuld. Dat is de inwendige doorsnede van een dunwandige PVC-buis met een diameter van 5cm.

In WinISD komt de 135KEP in 5,8 ltr. bij mij aan 68(,63)Hz bij een pijplengte van 16,72 cm. Met exact deze afmetingen komt LspCAD aan 69,67Hz, dus het verschil in de uitkomst is slechts 1 Hz. Laat ik LspCAD optimaliseren vanaf 80Hz, dan komt hij aanzetten met een pijplengte van 12,9cm, waarbij F3= 69,54Hz.

In LspCAD kan ik tot ca. 6,2 ltr. gaan (daarboven wordt de grafiek minder vlak). De pijplengte wordt dan 12,0 cm, waarbij F3 een fractie is gezakt tot 67,74.

Overigens heb ik gesimuleerd zonder dempngsmateriaal. Met 20% vulling wordt in laatste voorbeeld de pijp slechts 2mm korter, waarbij F3=65,2 Hz.

Ik hoop dat je hier wat aan hebt om je eigen simulaties op waarde te kunnen schatten.

Geplaatst: ma 08 mei 2006, 13:24
door erik klijnsmit
deze tip kreeg ik van spido,

hoe komt het dat de inhoud veel groter is?
en waarom?

De meest bedaarlijke behuizing voor deze unit bij full-range aansturing is een reflexkastje van 8 tot 15 liter, met een reflexpijp van 5 cm ø en een lengte van 16 tot 12 cm. De afstemfrequentie ligt dan op 62,2 tot 50,8 Hz, en de unit bereikt het -3 dB punt dan op 61 tot 48 Hz.

Geplaatst: ma 08 mei 2006, 16:35
door Marp
Het ligt er maar een beetje aan wat je wilt. In mijn voorbeelden hield ik afstemmingen aan waarbij de SPL-curve vlak blijft. Wil je ietsje meer bas, dan kom je meer uit op afstemmingen zoals die van Spido, waarbij je niet ontkomt aan een zonk in de SPL-curve.

Persoonlijk zou ik in dat geval kiezen voor de afstemming van 62,2Hz in 8 ltr. Met die zonk valt het dan nog wel mee. Die andere afstemming zit al bij 200Hz op -1dB en bij 100Hz op -2dB, om vervolgens net boven de 60Hz weer op -1dB uit te komen. Deze afstemming trekt dus de geluidsdruk van gehele laagweergave omlaag, en zal waarschijnlijk wat ieler klinken. Groupdelay is in het laatste geval ook een stuk hoger, met een stijle piek van 16ms op 49Hz.

Kwestie van keuzes maken, of enkele proefboxjes maken om te horen wat het prettigst klinkt. O:)

Geplaatst: ma 08 mei 2006, 19:08
door erik klijnsmit
bedankt mario,

in één van de kistjes komt jouw bandtweeter.

:wink:

Geplaatst: di 09 mei 2006, 9:11
door Marp
Zo'n vermoeden had ik al. O:)

Voor een vriend heb ik momenteel 2 vergelijkbare kastjes staan met een 165KEP en eveneens die bandtweeters. Ook heb ik nog een stel 135KEP's liggen, dus waarschijnlijk bouw ik daar later dit jaar eenzelfde combinatie mee voor in de schuur of camper. Ben dus eigenlijk best een beetje nieuwsgierig op welke inhoud je uitkomt voor een acceptabele laagweergave.

Re: kast inhoud monacor 135 kep , wie het weet mag het zegge

Geplaatst: di 09 mei 2006, 12:14
door voodooless
erik klijnsmit schreef:
de 135 kep zet ik full range in , de tweeter vanaf 10khz.
Ik denk dat je ietsje lager, zo rond de 7 Khz zal gaan uitkomen met je tweeter. In ieder geval, dat werkt bij mij heel goed (tweeter 1e orde).

Re: kast inhoud monacor 135 kep , wie het weet mag het zegge

Geplaatst: di 09 mei 2006, 12:34
door Marp
deepspace schreef:
erik klijnsmit schreef:
de 135 kep zet ik full range in , de tweeter vanaf 10khz.
Ik denk dat je ietsje lager, zo rond de 7 Khz zal gaan uitkomen met je tweeter. In ieder geval, dat werkt bij mij heel goed (tweeter 1e orde).
Kijkend naar hoe Erik de 135KEP in zijn Betonnix heeft toegepast, betwijfel ik of hij in dit geval anders te werk gaat.

Zelf wil ik kevlar het liefst niet eens meer in het hogere middengebied horen, al ga ik de 135KEP nog een kans geven. Ik verwacht echter dat ik het geluid van een bandtweeter bij die frequenties toch boven kevlargeluid verkies. :roll:

Geplaatst: zo 14 mei 2006, 22:19
door indoubt
Een beetje opletten met die 135 kepjes om ze te laag te laten spelen. Ze komen nog behoorlijk laag maar je gaat toch wel horen dat het slechts een 13 cm unitje is.

Ik heb ze gemaakt in circa 5 liter met een slotpoort. Als je wilt kan ik de tekening nog wel ergens opduiken.

In eerste instantie de kep ongefilterd en de tweeter op 10 Khz laten inkomen(tweeter seas KT25N) later veranderd naar een 1e orde filter op circa 4,5Khz. Ze moeten wel nog een keer gemeten worden maar met de crossover op 4,5 klinkt het wel ietsje rustiger. Dat mooie "brutale" van een ongefilterde unit verlies je dan wel een klein beetje.

In principe was de F3 net onder de 70Hz maar in de kamer waar ze nu staan hebben ze in het lage basgebied net een room mode te pakken met daaruit voortvloeiend een enorme versterking in het laag. Helaas is het niet een super strakke bas anders had de sub een andere bestemming kunnen krijgen. Ik denk dat ze nu omgebouwd moeten worden naar gesloten of misschien een a-periodic vent.

Geplaatst: ma 15 mei 2006, 13:22
door erik klijnsmit
beste indoubt,

wat is een slotpoort?

Geplaatst: ma 15 mei 2006, 14:29
door voodooless
erik klijnsmit schreef:
wat is een slotpoort?
Gewoon een rechthoekige poort ergens aan de kastrand. Kwestie van een extra plankje :)

Geplaatst: ma 15 mei 2006, 19:15
door SARK
Afbeelding

Geplaatst: di 16 mei 2006, 11:36
door Geenius
Afbeelding

Geplaatst: za 20 mei 2006, 17:23
door indoubt
Ik was een paar dagen in het buitenland maar het antwoord op de slotpoort is al geregeld zie ik.

Ik heb nog even de tekening opgezocht. Hier is ie
bestandsbron:<br />http://home.wxs.nl/~werve040/SPH135KEPkast_RP_20mm_hardhout_jpeg_small.jpg
bestandsbron:
http://home.wxs.nl/~werve040/SPH135KEPkast_RP_20mm_hardhout_jpeg_small.jpg
Op verzoek ook in full size (stuur een pb tje of e-mail)

en het resultaat:
bestandsbron:<br />http://home.wxs.nl/~werve040/sph135kep_small.JPG
bestandsbron:
http://home.wxs.nl/~werve040/sph135kep_small.JPG
sph135kep_small.JPG (32.78 KiB) 222 keer bekeken

Geplaatst: za 20 mei 2006, 20:47
door Hififiel
indoubt schreef:
Ik was een paar dagen in het buitenland maar het antwoord op de slotpoort is al geregeld zie ik.

Ik heb nog even de tekening opgezocht. Hier is ie
Afbeelding
Op verzoek ook in full size (stuur een pb tje of e-mail)

en het resultaat:
Afbeelding
MOOI :roll: :D

Kevin