Pagina 1 van 1
vermogen beperken
Geplaatst: za 29 mar 2008, 17:09
door stefsky
Hallo,
Ik heb een versterker waarvan ik het vermogen wil beperken.
Dit doe ik om mijn luidsprekers te sparen moest iemand de volumeknop volledig opendraaien.
Nu heb ik het volgende idee:
Voor mijn versterker plaats ik een eenvoudige spanningsdeler (= niet regelbare potentiometerschakeling)
Nu wil ik weten: gebruik ik hoog of laagohmige weerstanden?
(ik wil zoveel mogelijk ruis en storingen buitenhouden)
Stefsky
Geplaatst: za 29 mar 2008, 17:28
door voodooless
Een spanningsdeler gaat om meerdere redenen niet werken:
- aangezien je altijd een serieweerstand hebt verneuk je de dempingsfactor van je versterker met een slechte laagweergave tot gevolg
- Je staat altijd flink wat vermogen te verstoken in de weerstanden en dat is gewoon zonde, en maakt het noodzakelijk erg flink bemeten weerstanden te nemen.
Kortom: ga zelf voorzichtig om met je spullen en zorg dat anderen er met hun handen vanaf blijven!
Edit: ik zie nu dat je hem voor je versterker wil plaatsen. Dan geldt bovenstaande natuurlijk niet

Geplaatst: za 29 mar 2008, 17:39
door Rudy
Voor mijn versterker plaats ik een eenvoudige spanningsdeler
Ja dat kan, maar probeer de ingangsimpedantoe te weten te komen van je eindtrap, en ga zo laag mogelijk als dat je voorversterker aankan.
mvg Rudy
Geplaatst: za 29 mar 2008, 18:04
door audiomanics
voodooless schreef:Een spanningsdeler gaat om meerdere redenen niet werken:
- aangezien je altijd een serieweerstand hebt verneuk je de dempingsfactor van je versterker met een slechte laagweergave tot gevolg
- Je staat altijd flink wat vermogen te verstoken in de weerstanden en dat is gewoon zonde, en maakt het noodzakelijk erg flink bemeten weerstanden te nemen.
Kortom: ga zelf voorzichtig om met je spullen en zorg dat anderen er met hun handen vanaf blijven!
Euh... hij schrijft dat hij 'm voor de versterker wil plaatsen. Dus ik denk voor de volumepotmeter, of net er achter.. Dan beinvloed je de dempingsfactor niet en je verstookt geen vermogen..
Kees
Geplaatst: za 29 mar 2008, 18:06
door voodooless
Kees, zie edit

Geplaatst: za 29 mar 2008, 18:39
door Vuurkat
Ik zou gewoon weerstanden van 10....100k ohm gebruiken. Het mogen gewone 1/4W dingen zijn.
Geplaatst: za 29 mar 2008, 20:06
door Jasper
Een andere mogelijkheid is natuurlijk je voorversterker of de bron wat naar beneden schroeven. Vaak is er wel een regelingspotmetertje te vinden. Maar dan moet je die kasten natuurlijk wel open willen maken.
Geplaatst: zo 30 mar 2008, 5:30
door Yannick
Tja, als het gaat om iemand anders die niet van de volume knop af kan blijven is een mooi zwaard, of een flinke hak-bijl misschien een betere optie dan een weerstand.
Ander idee is misschien gewoon je versterker ergens daar zetten dat niemand hem in de gaten heeft, of gewoon een glazen paat voor je versterker of iets dergelijks. Ik moet trouwens zeggen dat een: 'jullie blijven allemaal met je tengels van alle electronica af, of je krijgt een fikse rekening thuis gestuurd' ook altijd redelijk duidelijk is, en prima werkt!
Geplaatst: zo 30 mar 2008, 12:17
door Pjotr
Tja, is natuurlijk ook een optie Yannick, maar wat middeleeuws Een goed gesprek met een duidelijke uitleg hoe e.e.a. in elkaar steekt is toch effectiever. Als dat geen optie is schort er sowieso wat aan de opvoeding in zijn algemeenheid
Zou anders toch gewoon een 1:10 vezwarkertje voor de eindversterker zetten: 47K + 4K7 1/4 watt weerstandjes lijkt mij een goed uitgangspunt. Die kun je eventueel in de plugjes bij je EV solderen.
Geplaatst: zo 30 mar 2008, 13:36
door Vuurkat
Heb je er eigenlijk geen last van dat de ingangsweerstand van de versterker verandert met de frequentie (als die verandert)?
Geplaatst: zo 30 mar 2008, 14:46
door markje
Een weerstand is frequentie-onafhankelijk, dus dat heeft geen invloed.
Groeten Mark
Geplaatst: zo 30 mar 2008, 15:14
door audiomanics
Yannick schreef:Tja, als het gaat om iemand anders die niet van de volume knop af kan blijven is een mooi zwaard, of een flinke hak-bijl misschien een betere optie dan een weerstand.
Het gevaar is dat je vaak niet hoort:
3dB is voor het menselijk oor net waarneembaar. 3dB is een verdubbeling in geluiddruk. Om een verdubbeling in SPL moet je er al 10 keer zoveel vermogen in stoppen. We hebben het hier maar over een fractie van dat tienvoudig vermogen....
Ergo: de kans dat je het vermogen te ver openschroeft zonder dat je het echt zelf door hebt is behoorlijk groot. "het kan nog wel zo"...nou niet dus.. zo heb ik ook wel wat speakers opgeblazen in het verleden.. ze geven geen krimp tot ineens de spoelen overelkaar heen zakken en de boel krakend vast loopt...
Eventueel een weerstand, met de waarde van de potmeter, in serie met die potmeter nemen.. De ingang krijgt dan wel een twee keer zo hoge weerstand... Maar dat kan over het algemeen goed.. (hoewel ik persoonlijk de ingang liever iets lager neem dan de gebruikelijke 47 of 100K)
Kees