Pagina 1 van 3

Topas Neo

Geplaatst: wo 15 aug 2007, 20:56
door Fritzzz
Na de inkoopactie van de Neo3 bandtweeter door WMC hier op het forum, ben ik afgelopen week begonnen met de bouw van mijn Topas Neo. Het is pas mijn tweede zelfbouwproject, ik heb hiervoor alleen de Needle gebouwd. Maar toen wel de smaak te pakken gekregen.

Ik maak de Hobby Hifi Topas met uitzondering van de daarin gebruikte tweeter, de Visaton MHT 12. Die vervang ik door de Neo3. De midwoofer is de visaton ti 100. Een redelijk kleine titanium driver in een TL met twee helmholzresonatoren. Ik heb een iets andere versie bij Speaker en CO in Haarlem beluisterd en vond hem goed klinken. Strak, rustig, redelijk gedetailleerd, maar niet al te analytisch.

Omdat ik nog niet zo goed weet hoe ik tekst en foto's moet afwisselen, hier eerst alle tekst en dan wat foto's.

Ik heb al het MDF op maat laten zagen bij de Westerhouthandel in Rotterdam. Kwestie van in elkaar plakken dus verder. Alleen het uitfrezen van de gaten voor de speakers was nog lastig, omdat de frontplate van de Neo 3 net zo groot is als de baffle, 13 cm. Daardoor is dat aan de zijkant een beetje lelijk geworden. Achteraf had ik beter het ontwerp kunnen aanpassen en de baffle over de zijkanten heen laten vallen, maar dit krijg ik ook nog wel gerepareerd nu de zijkanten er tegenaan zitten. Beetje plamuren en schuren doet wonderen. Overigens heb ik nu voor het eerst gebruikt gemaakt van een zelfgemaakt cirkeluitfreesgeleidingshulpstukje, dat ging perfect. Ik dacht de binnenrand even uit de hand te frezen, maar dat wiebelt dan toch wel erg. Enfin, daar komt toch de speaker voor. De kasten zitten nu in elkaar, alleen de bodems moeten er nog in. Uitschroefbaar, dan kan ik nog bij de filters.

Het filter heb ik net in elkaar zitten solderen, daar heb ik niet zoveel ervaring mee, maar het ziet er toch netjes uit. Speaker en Co Rotterdam heeft geholpen met het aanpassen van het filter voor de andere tweeter, en me deze componenten aangeraden. Ik overweeg als het allemaal goed klinkt nog wel een filterupgrade, door duurdere spoelen en condensatoren, maar dat is van later zorg.

Afwerking van de kast wordt amerikaans eiken, ik heb een restpartijtje tapisparketstrookjes van 6 mm besteld. Die verlijm ik op de zij- en achterwanden, de voorkant denk ik te spuiten. Komt ook nog een doekfrontje voor om de begerige kindervingertjes uit de titanium driver te houden.

Nou, hier wat foto's, en ik sta open voor alle goede tips etc.
Fritzzz.
Edit; ik zie nu dat de laatste foto het eerst komt, moet natuurlijk andersom.

Geplaatst: wo 15 aug 2007, 20:59
door Fritzzz
het vervolg:

Geplaatst: wo 15 aug 2007, 21:42
door Fritzzz
he, waarom zie ik in de eerste post nou geen foto's meer? Ik heb nog even geprobeerd nieuwe versies erin te zetten, maar dat helpt ook niet.

Fritzzz.

Geplaatst: wo 15 aug 2007, 22:54
door Soundexcel
Hallo Fritzzz

Ziet er erg netjes uit de kast.
Hoe ga je hem afwerken?

Met de manier waarop je filter op dit moment is opbebouwd ga je problemen krijgen. Doordat de spoelen zo naast elkaar liggen gaan ze elkaar versterken en dus de waardes omhoog.

Kijk eens hier naar:
http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

Geplaatst: wo 15 aug 2007, 23:05
door Boppo84
ziet er leuk uit :)

maar dat van de spoelen is waar... de assen van die dingen mogen niet kruisen. Wanneer ze een eindje uit elkaar zitten maakt het al bijna niks meer uit, dus de middelste een kwartslag (de goede kant op!!) draaien moet genoeg zijn om ze elkaar niet te laten storen.

(misschien niet helemaal goed te zien, maar je zou dus het best de as van de middelste spoel(Rood) kunnen draaien zodat deze evenwijdig is met de breedte van de filterplaat(Blauw)groen is goed :roll: )

Geplaatst: do 16 aug 2007, 6:34
door Fritzzz
heren,

bedankt voor de tip, ik zal de middelste spoel draaien.
groeten,

Fritzzz

Geplaatst: do 16 aug 2007, 7:49
door Bart_M
Fritzzz schreef:
he, waarom zie ik in de eerste post nou geen foto's meer? Ik heb nog even geprobeerd nieuwe versies erin te zetten, maar dat helpt ook niet.

Fritzzz.
Ik denk dat het komt omdat het andere topic gedelete is.
Volgens mij kan je beter even opnieuw je foto's linken.

Geplaatst: do 16 aug 2007, 9:19
door voodooless
Leuk project :)

Niet om het een of ander, maar realiseer je wel dat je de MHT niet zomaar kunt uitwisselen met de NEO3. Er zal aan het filter wel het een en ander aangepast moeten worden.

Geplaatst: do 16 aug 2007, 10:02
door Boppo84
Fritzzz schreef:
Het filter heb ik net in elkaar zitten solderen, daar heb ik niet zoveel ervaring mee, maar het ziet er toch netjes uit. Speaker en Co Rotterdam heeft geholpen met het aanpassen van het filter voor de andere tweeter, en me deze componenten aangeraden. Ik overweeg als het allemaal goed klinkt nog wel een filterupgrade, door duurdere spoelen en condensatoren, maar dat is van later zorg
:wink:

Geplaatst: do 16 aug 2007, 10:04
door voodooless
Ah, gelukkig :)

Geplaatst: do 16 aug 2007, 10:14
door WMC
Zou je het schema eens willen posten? Ben wel benieuwd hoe dat er nu uit ziet.

Groeten,

Tom

Geplaatst: do 16 aug 2007, 12:49
door Fritzzz
vanavond zal ik de foto's en het schema opnieuw posten, nu kan ik er niet bij.



fritzzz.

Geplaatst: do 16 aug 2007, 19:34
door Fritzzz
nog even opnieuw de eerste foto's posten:

Geplaatst: do 16 aug 2007, 19:42
door Fritzzz
zo ziet het filter er nu uit. Het is een derde orde filter voor de midwoofer, met nog een LCR kringetje om de frequenties boven de 5000 Hz extra weg te drukken. Voor de tweeter een eenvoudig eerste orde filter. Voor de weerstand R2 is de startwaarde 10 Ohm, evt heb ik ook 8,2 of 12 liggen om te proberen. Werkt dat niet lekker, dan komt er een weerstand parallel aan de tweeter omdat anders de crossoverfrequentie teveel verschuift. Die ligt nu op 3500.

Geplaatst: za 18 aug 2007, 11:51
door Fokko
Even een vraagje.
Zitten die bovenste kamers achter de tweeter standaart in het ontwerp ?
Op de website van Visaton missen deze kamers.

Geplaatst: za 18 aug 2007, 12:14
door Fritzzz
hoi,

Ja dat klopt. De Topas is een ontwerp van HobbyHifi, met Visaton drivers. Visaton vond hem toen niet optimaal klinken, waarna ze een gewijzigde versie hebben gemaakt, zonder de helmholzresonatoren, met veel meer demping en een iets gewijzigd filter. Dat is de versie die op hun site staat. Het jaar daarop heeft HobbyHifi een verbetering gepubliceerd, die alleen in het filter zit. Van deze laatste versie ben ik uitgegaan. Op diverse fora was te lezen dat dit toch echt de best klinkende versie was.

Fritzzz.

Geplaatst: za 18 aug 2007, 15:35
door Fritzzz
Gisteravond de filters opnieuw vastgezet, die waren op een net te groot plaatje gezet. En wat schuur- en plamuurwerk op één van de speakers (de andere gaat vandaag niet want de buren hebben een feestje in de tuin). Een staat nu proef te spelen. Helemaal niet gek op het eerste gehoor. Lekker gedailleerd en strak. Hoewel ik het met één speaker nog lastig vind om te beoordelen.

Geplaatst: za 18 aug 2007, 15:51
door Wowly
Nou verschillen de meningen hierover, maar ik denk dat je er esthetisch fors op vooruit gaat met je Topas :D

Wowly

Geplaatst: za 18 aug 2007, 15:59
door sietse
Fritzzz, je hebt een weerstand van 10 ohm in serie met de tweet. Heb je die bij de weerstand van de tweet opgeteld bij het bepalen van C3?
Deze weerstand is nl van invloed op je scheidingsfrequentie.
Bij een serie/parr. schakeling kun je de tweet dimmen zonder de scheidingsfreq. te beinvloeden.

Geplaatst: za 18 aug 2007, 15:59
door Fritzzz
hehe, dat vindt mijn vrouw ook....

Geplaatst: za 18 aug 2007, 16:02
door Fritzzz
@sietse, Speaker en Co heeft dat filter voor me uitgerekend. Daar gaven ze aan dat 10 ohm goed zou moeten kunnen, misschien iets hoger of lager, maar als ik meer zou moeten bijstellen dan zou ik inderdaad ook een weerstand parallel moeten zetten.
Als-ie helemaal af is en afgewerkt wil ik hem laten meten en eventueel op grond van de meting het filter nog verder tweaken.

Geplaatst: za 18 aug 2007, 16:08
door sietse
Heb je dit artikel al gezien?

Geplaatst: za 18 aug 2007, 16:19
door Fritzzz
ja, dat had ik al eerder geprobeerd te begrijpen, maar dat lukt helaas niet helemaal. Het filter bij de originele Topas, dus met de visaton MHT 12 is volgens mij op dezelfde manier opgebouwd. Nu ik nog even nadenk, Peter van Speaker en Co heeft wel de weerstand van de tweeter meegenomen bij de berekening van deze weerstand. Maar denk je dat ik dit toch beter met een serie en paralelle weerstand zou moeten doen? Welke waarden gebruik ik dan?

Geplaatst: za 18 aug 2007, 17:22
door b_force
Ik baal er nu al van dat ik die NEO tweeter ook niet gekocht heb.
Man wat ziet dat ding er gaaf uit.

De prestaties zijn ook erg fijn :D

Mooi ontweprje iig, zal zeker goed gaan klinken, echter snap ik niet helemaal wat er uitgerekend is aan het filter.
Een filter kan je opzich niet droog uitrekenen aan de hand van wat gegevens.
De baffle is dermate van invloed dat zoiets niet anders kan dan door te meten met een microfoon.

(ik zou het erg zonde vinden om met deze units een filter te hebben dat önder de maat"is. )

Geplaatst: za 18 aug 2007, 18:07
door mipo
Is die speaker die naast de Topas staat ook een eigenbouwsel Fritzzz ?

Ik vind dat wel een apart ding hoor !