Pagina 1 van 1

E-choke ontploft

Geplaatst: zo 30 jul 2023, 14:51
door Bassie1956
Ik heb een Classic 16.0 buizenversterker (triode/UL) voorzien van 4* Shun Guang 6CA7 eindbuizen nieuwe elco's in de voedingen van 500V naar 650V en na 300 uur een Echoke van Tendlaps ipv de smoorspoel erin gezet.....buizen zijn gebiast op 40 mA het totaal heeft nu 700 uur probleemloos gedraaid....de buizenbak heeft een urenteller, en staat altijd in triode geschakeld.

Gisteren zat ik muziek te spelen, en op het moment van een track wisseling (toeval ???) ontplofte de Echoke echt als vuurwerk (zit aan de buitenkant van de Buizenbak) diverse onderdelen zijn verbrand.......tegelijkertijd gingen de eindbuizen linker kanaal rood gloeien (in ieder geval 1 kon het niet goed zien), ik moest natuurlijk de boel zo snel mogelijk uitzetten.

Ik draaide qua vermogen ruim binnen de specs van de Echoke, het is niet duidelijk....gaf de Echoke als 1e de geest of de linker Buis.

Inmiddels heb ik de oude smoorspoel terug gezet, en eindbuizen weer opnieuw gebiast op 40mA, de meest linker buis moest flink opgeschroefd worden.

Alles lijkt weer normaal te werken geen ruis, brom etc. en geluid lijkt weer in orde.....toch vertrouw ik de linker buis niet helemaal, mocht het weer misgaan dan heb ik waarschijnlijk veel meer schade, want de smoorspoel fikt er natuurlijk niet tussenuit, heeft nu een beetje als zekering gewerkt, die overigens nog heel is maar zit in de primare kant van de trafo.

Nog ter info, de huidige Netspanning bij mij varieert nogal ..tussen 236 en 245V mogelijk incidenteel nog hoger (ik heb zonnepanelen) daardoor meet ik na de choke 470v DC, volgens het schema zou dat 432V moeten zijn.

Verder zie ik aan de binnenkant geen enkele schade aan weerstanden en andere componenten.

Is een buis die paar seconden rood heeft gegloeid überhaupt nog te gebruiken, en wat kan de oorzaak zijn

Wie helpt/adviseert mij ???

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: zo 30 jul 2023, 15:14
door Shadow
Ik heb hetzelfde gehad met een KT77, die deed het daarna nog, maar mijn probleem is niet opgelost waardoor ie na een uur weer over de saus gaat, denk dat er bij mij een weerstand niet temperatuur stabiel is ofzo... Onze knutsels zonder geregelde voedingen zijn daar nu eenmaal gevoelig voor...

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: wo 02 aug 2023, 16:07
door Robert Gribnau
Ik vond bijgaand schema op internet.

Uitgaande van dat schema zou een haperend contact tussen de sleper en de koolbaan van de betreffende bias instelpot de reden voor het roodgloeien van een 6CA7 en het doorslaan van de E-choke kunnen zijn. Door zo'n hapering valt de bias van de betreffende 6CA7 weg, die daardoor dan enorm veel stroom gaat staan trekken.

Deze bias-schakeling mist per bias instelpot een weerstand tussen het middencontact (= sleper) en de bias spanning (dus waar -47,3 V staat). Zo'n weerstand voorkomt dat bij een hapering van de instelpot de bias wegvalt. Als waarde voor die extra weerstanden kan je in deze versterker 390K toepassen.

Deze mogelijke verklaring gaat niet op als beide 6CA7's van het linker kanaal rood stonden te gloeien omdat het gelijktijdig haperen van beide bias instelpots erg onwaarschijnlijk zou zijn. Ik zou de fout dan zoeken in een hapering in de leiding die de bias spanning (dus de -47,3 V) toevoert aan de bias instel schakeling van het linker kanaal.

Het een paar seconden roodgloeiend staan van een eindbuis is meestal niet fataal, maar dat garandeert helaas niet dat jouw 6CA7('s) geen schade hebben opgelopen.

Nog een opmerking over het schema (niet van belang voor jouw probleem). Volgens mij zijn R18 en R19 verkeerd ingetekend. Die weerstanden (van ieder 10 Ohm) zijn bedoeld om de spanningsval over ze te meten, om zo de stroom per 6CA7 te kunnen weten voor het instellen van de bias. Die weerstanden horen in ieder geval tussen massa en de kathoden van de 6CA7 te zitten, maar ze zijn nu zo ingetekend dat ze alleen tussen massa en de remroosters zitten, terwijl de kathoden van de 6CA7's rechtstreeks aan massa liggen.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: wo 02 aug 2023, 16:34
door Bassie1956
Beste Robert

Dat lijkt een logische verklaring, vond de 10 ohm weerstanden ook een beetje raar in het schema

Volgens mij lichte alleen de meest linker buis op, en als ik deze wissel op een andere plek moet ik 10 mA bijdraaien ...dat heb ik alleen bij buis 1, buis 2 trekt 38mA op positie 3 of 4 .....het speelt op dit moment ...maar kan dus zomaar weer gebeuren begrijp ik

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 10:57
door Bassie1956
Inmiddels een nieuwe E-choke van Tendlabs ontvangen onder garantie (netjes hoor) en de bypass weerstandjes van 390K op de door R.G. aangegeven positie gesoldeerd.

Het speelt nu al een paar dagen zonder problemen, echter het speelde ook al voor de ontploffing een paar maanden probleemloos....dus maar effe afwachten of de problemen nu echt zijn opgelost.

Ik heb overigens de Netspanning ca. 10V naar beneden gebracht met een serie weerstand in de voedingsleiding.....de Netspanning varieert hier tussen de 230 en 250V .. dat betekent ook een variatie in de gloei en hoogspanning van 6,3 naar 6,9V en 430 naar 475V, mogelijk heeft dit ook een bijdrage geleverd m.b.t. het probleem.

Het verlagen van de voedingsspanning met een serie weerstand is niet zo'n elegante oplossing, maar kan zo snel niet een betaalbare oplossing vinden, mogelijk hebben jullie wat suggesties, ik heb nog gedacht aan een variac maar is in principe ook een (regelbare) serie weerstand.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 11:21
door Shadow
PS Audio Powerplant

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 11:34
door ray5150
Tsja, de definitie van betaalbaar is voor een ieder wat anders natuurlijk...

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 11:36
door Shadow
Ja die zijn duur, andere optie is om een geregelde voeding in je buizenversterker te zetten, maar dat kun je voor al je apparatuur zeggen dan hé? (waar een ongeregelde voeding in zit dan)

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 11:37
door Shadow

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 11:55
door Pjotr
Bassie1956 schreef: za 09 sep 2023, 10:57

Het verlagen van de voedingsspanning met een serie weerstand is niet zo'n elegante oplossing, maar kan zo snel niet een betaalbare oplossing vinden, mogelijk hebben jullie wat suggesties, ik heb nog gedacht aan een variac maar is in principe ook een (regelbare) serie weerstand.
Iets van een 15V - 30VA trafo nemen. Dan de secundaire daarvan in serie met de primaire van je versterker. En wel dusdanig dat die 15V aftrekt van de netspanning. Dus eerst nette opstelling maken en meten voordat je de versterker aansluit. Doe je het verkeerd om dan telt die 15V op bij de netspanning en dat wil je zeker niet! Wees heel voorzichtig en let goed op. Je werkt hier met levensgevaarlijke netspanning! Afblijven met je vingers en één hand op de rug.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 12:25
door Bassie1956
Het is misschien een betere oplossing als de serie weerstand, echter de spanning blijft fluctueren, en daarmee ook de Bias van de versterker, in hoeverre dat waarneembaar is weet ik niet.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 12:29
door Pjotr
Gewoon proberen. I.i.g. mag de gloei sowieso een 5% - 10% variëren. Een variac is ook geen oplossing als het steeds varieert.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 13:14
door Bassie1956
ik zit nog te denken aan b.v. een main-well voeding van 80-264v AC naar 24V, en dan een sinus omvormer van 24V naar 230V ...dat zou een stabiele voeding moeten opleveren, mits je ze zo aan elkaar kan knopen....ook niet goedkoop, maar zou zo rond de 500-600 euries uitkomen voor ongeveer 500VA .....nog handiger zou zijn van een geschakelde voeding 80-264Ac naar Ac 230V....maar die heb ik nog niet gevonden

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 13:49
door ray5150
Dan kun je net zo goed zo'n powerplant kopen...

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 13:54
door Bassie1956
Die kost volgens heel wat meer

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 14:01
door Bassie1956
20230909_135819.jpg
Zo hou ik de netspanning in de gaten

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 16:22
door Pjotr
Bassie1956 schreef: za 09 sep 2023, 13:14
.....nog handiger zou zijn van een geschakelde voeding 80-264Ac naar Ac 230V....maar die heb ik nog niet gevonden
Die zijn er wel. Volledig instelbaar, voor Lab gebruik. Moet je wel denken aan 10k - 20k euries. Zit ook een hele dikke fan in :twisted:

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 16:31
door Gerrittube
Ooit heb ik vele jaren geleden een variac voorzien van een elektromotor en daar een regelaar bij gebouwd. Het was een monsterlijk apparaat, maar werkte prima met een enkele variac voor max. 16 Ampere. Uitgangsspanning bleef keurig stabiel.

Lijkt me hier een beetje overdreven, maar het kan…

Groetjes, Gerrit

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 17:02
door Pjotr
Zoiets met een variac is ook kant en klaar te koop geweest van ik meen EA Elektro Automatik. Dat werd verkocht door Conrad lang geleden. Maar ik kan dat niet terug vinden. Overigens is 230V stabiliseren niet heel moeilijk. Je hoeft alleen maar een volt of 30V te regelen en dat kan prima met een lineaire versterker die een regelbare 50Hz sinus levert van 0V - 30V. Het is wel weer veel werk. Als dat netspanningsgedoe met die zonnepanelen niet goed geregeld wordt, gaat dat vanzelf komen.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 17:08
door douwebakker
Pjotr schreef: za 09 sep 2023, 17:02
Je hoeft alleen maar een volt of 30V te regelen en dat kan prima met een lineaire versterker die een regelbare 50Hz sinus levert van 0V - 30V.
Leuk idee Peter, en het hoeft ook geen 10 of 20K te kosten.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 17:36
door Robert Gribnau
Ik woon sinds vorig jaar in Ghana. In onze woonplaats is de netspanning veel te hoog. Deze schommelt meestal rond de 255 Vac, maar op zondagen loopt dat op tot rond de 266 Vac.

Alhoewel ik netstabilisatoren van Chinese makelij gebruikte (kosten ca. Euro 150,-- per stuk), liepen een aantal voedingsmodulen voor muziekapparatuur en PC's toch schade op. Ik kwam er al snel achter dat deze Chinese stabilisatoren (vooral die van het Chinese merk Akai, wat volgens mij niets meer te maken heeft met het oorspronkelijke Japanse Akai; die van het Chinese merk Bynatone werken een stuk beter maar waren qua benodigd vermogen niet groot genoeg) soms gingen staan klapperen tussen hun beoogde uitgangsspanning (220 Vac) en de ingangsspanning, ondanks dat ze op papier voor 280 Vac max als ingangsspanning waren gespecificeerd. Ze bleken uiteindelijk alleen geschikt voor airco's, koelkasten, e.d., maar voor een deel van mijn 'delicatere apparatuur' dus beslist niet.

Afgelopen mei heb ik een Siel Green Point 3kVA UPS stabilisator gekocht (Siel is een Italiaans merk). Daar draait nu mijn muziek- en buizenapparatuur op. Uitgangsspanning is een volkomen stabiele 230 Vac/50 Hz (desgewenst zijn enkele andere uitgangsspanningen in te stellen). Heeft goede specificaties en werkt tot nu toe uitstekend. Heeft nog als bijkomend voordeel dat er een converter en accu in zitten, dus het blijft nog een tijdje 230 Vac leveren als de netspanning uitvalt (en dat gebeurt hier in Ghana regelmatig).

Deze UPS/stabilisator kostte me ca. Euro 1500,-- hier in Ghana.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 19:18
door Pjotr
Robert Gribnau schreef: za 09 sep 2023, 17:36
Afgelopen mei heb ik een Siel Green Point 3kVA UPS stabilisator gekocht (Siel is een Italiaans merk).
Dat ziet er goed uit, professioneel spul! Denk dat voor Bassie zijn buizen een 1 kVA versie wel voldoende is.

Re: E-choke ontploft

Geplaatst: za 09 sep 2023, 19:35
door Bassie1956
Versterker neemt nominaal ongeveer 220 VA op, dus 500 VA moet voldoende zijn, maar hoe zwaarder hoe beter, maar ook duurder