Pagina 1 van 6
Poor Man's Quasar (langdurig project)
Geplaatst: do 23 mar 2006, 11:24
door Bergrans
Het is al weer een behoorlijk aantal jaren geleden dat ik een paar luidsprekers in elkaar heb gezet. Tijd voor iets nieuws, een nieuwe lente een nieuw geluid, zal ik maar zeggen.
Ik wil graag iets doen met beedbandspeakers maar heb ook gemerkt dat deze hun beperkingen hebben. Een single driver luidspreker lijkt leuk maar ik ben toch bang dat ik het echte laag (en hoog) ga missen. Dus een breedbandspeaker met een aanvulling in het laag en eventueel in het hoog.
Als ik dan ga zoeken kom ik op de volgende ontwerpen die mij zeer aanspreken
Van links naar rechts de Prometheus MKII van Bastanis, Basszila van Dick Olsher en de Quasar van Bert Doppenberg.
In de afgelopen tijd heb ik al een aantal speakers gekocht om iets mee te gaan doen. Als breedband heb ik een paartje Philips 9710M liggen. Een 8" dual cone driver uit de oude doos. Misschien niet de meest perfecte breedbander met zijn oplopende hoog en beperkte bas weergave maar goed genoeg voor een eerste poging, kan altijd vervangen worden door een Fostex o.i.d.
Voor het laag heb ik van Sander een viertal Peerless SLS-315 overgenomen en naar alle positieve berichten over de dipool bassen van jeroen_d ga ik ook maar eens iets in die richting proberen.
Voor het hoog wil ik een paar NEO3's van B&G gaan gebruiken, als het goed gaat zal Roland die deze week bij Parts Express gaan bestellen.
Het gaat dan ook het meest op de Quasar lijken, vandaar de naam "Poor Man's Quasar". Mijn ontwerp ziet er dan ook als volgt uit:
Afmetingen ca 120 x 36 x 15cm. Een 8 tal lagen van 18mm, buitenste laag berken multiplex en binnenin MDF of spaanplaat. Ik wil de bas en breedbandspeakers van de achterzijde monteren. En niet aan de ring maar aan de magneet monteren. Deze speakers hebben namelijk allemaal een geperste stalen korf en kinken als een klok (in negatieve zin), door de speakers aan de magneet op te hangen (a là
Linkwitz) hoop ik dat de korf minder invloed heeft. Naast de breedbanders wil ik een soort van "ingevallen wangen" maken om de invloed van de baffle wat te verminderen.
Om een idee te krijgen of het wat kan worden heb ik gisteren, in het eertse lentezonnetje, een paar prototypes gemaakt.
Een simpel U frame met ongeveer dezelfde afmetingen. Hier ga ik eerst maar eens aan meten en naar luisteren voor ik aan de uiteindelijke versie ga beginnen.
Geplaatst: do 23 mar 2006, 11:41
door SSassen
Hi Martin,
Leuk, een echte vintage driver met een vleugje Peerless en een Neo voor 't hoog, interessant.
heb ik gisteren, in het eertse lentezonnetje, een paar prototypes gemaakt.
Ook ik sta de afgelopen dagen van het zonnetje te genieten in m'n achtertuin, leuk om te weten dat er meer hobbyisten weer vroeg in het jaar aan de slag zijn met een nieuw project.
Met vriendelijke groet,
Sander Sassen
http://www.hardwareanalysis.com
Geplaatst: do 23 mar 2006, 12:03
door de vuilnisman
Geplaatst: do 23 mar 2006, 12:13
door voodooless
Oe, nog eentje
Al meteen goed bezig zie ik

Geplaatst: do 23 mar 2006, 12:20
door michiel
deepspace schreef:Oe, nog eentje
Al meteen goed bezig zie ik

De dipoles zijn idd wel erg intrek.

Geplaatst: do 23 mar 2006, 12:20
door Bergrans
Deel I had ik al gelezen, zie nu dat er een vervolg is. Dank!
Geplaatst: do 23 mar 2006, 19:30
door michiel
Nog een kleine opmerking over je ontwerp. De gaten voor de drivers heb je nu cilindrisch op de tekening staan, dit kan je beter naar conisch veranderen met een zo groot als mogelijke openings hoek.
De situatie nu geeft een buis, welke zal resoneren.
Geplaatst: do 23 mar 2006, 22:17
door Bergrans
michiel schreef:Nog een kleine opmerking over je ontwerp. De gaten voor de drivers heb je nu cilindrisch op de tekening staan, dit kan je beter naar conisch veranderen met een zo groot als mogelijke openings hoek.
De situatie nu geeft een buis, welke zal resoneren.
Voor de 9710M kan dat wel. Voor de bas wordt dat lastig. Omdat ik de speakers van achteren wil monteren zijn de gaten al minimaal een kleine 32cm. Ik wil de kasten niet veel breder maken dan 36cm, weinig ruimte voor conische gaten dus.
Begrijp ik het goed dat het gaat om resonaties in de "diameter" van de pijp, dat zou dan gaan om een staande golf bij 1076Hz (golflengte van 32cm), of zit ik er dan helemaal naast? Als die 1076Hz zou kloppen is dat voor de bas niet echt een probleem, toch?
Is het bekleden van de binnenkant van de gaten met dik vilt anders een optie?
Geplaatst: vr 24 mar 2006, 20:19
door Biarritz
Hi Martin,
Dit wordt een interessant project wat ik op de voet ga volgen. Ik ben een beginner op het gebied van luidsprekerbouw en heb zelf een Voight pipe gebouwd met de 9710. Ik heb met een aantal mensen hierover contact gehad waaronder Troels Gravesen.
Ik was reeds aan het experimenteren met het eerste filter van Troels in combinatie met een hoorntweeter, maar de resultaten waren niet bevredigend.
Ik ben ook zeer benieuwd wat de resultaten zijn in combinatie met de NEO3. Voor het laag wil ik een gesloten sub gaan bouwen met de Peerless XXLS 10 of 12.
Ik was al aan het rondkijken naar een leverancier voor de Fountek NEO3 en was hier terecht gekomen
http://www.gmsound.dk/ny_side_26.htm
Dit is de tweeter die Troels gebruikte, maar weet niet of dit dezelfde is als de NEO3 van B&G.
Succes met het project,
Groet,
Patrick
Geplaatst: vr 24 mar 2006, 22:46
door Bergrans
Biarritz schreef:...
Ik was al aan het rondkijken naar een leverancier voor de Fountek NEO3 en was hier terecht gekomen
http://www.gmsound.dk/ny_side_26.htm
Dit is de tweeter die Troels gebruikte, maar weet niet of dit dezelfde is als de NEO3 van B&G...
Hi Patrick,
Leuk om te horen dat er meer met de 9710 wordt gewerkt, al moet ik nog zien of er wat goeds van kan komen.
De NEO3 van B&G is niet het zelfde als die van Fountek. Ik heb voor de B&G gekozen naar aanleiding van de
non-dome test van John Krutke en de prijs (los van verzendkosten ongeveer de helft van de Fountek).
Geplaatst: zo 26 mar 2006, 22:34
door Bergrans
Even een project update. Met het nodige kunst en vliegwerk de "ingevallen wangen" in één van de kasten aangebracht.
In eerste instantie doe ik dit maar bij één kast om te kunnen meten/horen of het wel zin heeft dit te doen, het is namelijk nog al een k$#te klus. Zeker als het later in een masieve kast moet gebeuren.
Vervlogens even snel een laagje grondlak er op om een betere indruk te krijgen hoe het er uit kan gaan zien (mijn vrouw is, wat het uitelijk betreft, alvast zeer positief).

Geplaatst: zo 26 mar 2006, 22:45
door Raymond
Erg netjes, die wangen.
Geeft wel karakter aan de speakers

Geplaatst: ma 27 mar 2006, 0:53
door Aquilon
Hey,
leuk project. Ik ben ook wel eens beniewd naar de invloed van die wangen, zelf heb ik ook een tijdje rondgelopen met het idee om een speaker a la Dynaudio temptation te maken> Heb zelf een proeffront gemaakt van 30 mm dik MDF waarop ik de wangen weggeschuurd en gevijld heb, inderdaad een k%$&teklus maar het geeft een magnifiek zicht en karakter aan het front, ik heb alleen nooit gemeten of het wat opbracht aan geluidsverbetering (er hebben zelf nooit units in gemonteerd gezeten
Hou ons op de hoogte van je bevindingen
Bart
Geplaatst: ma 27 mar 2006, 10:04
door Bergrans
Aquilon schreef:... Heb zelf een proeffront gemaakt van 30 mm dik MDF waarop ik de wangen weggeschuurd en gevijld heb, inderdaad een k%$&teklus ...
Ik zit nog te broeden op een manier waarop het wat minder werk is om die "wangen" te maken. In dit U-frame kon ik met de decoupeerzaag nog wel wat beginnen. Dat gaat in een masieve kast niet lukken. Zal iets slims met de frees moeten verzinnen. Iemand nog een idee?
Geplaatst: ma 27 mar 2006, 13:44
door Wowly
veel schuren? Evt na een fors deel te hebben weggezaagd.
Met dat zagen, zorg dat je een in hoogte verstelbaar zaagblad hebt, waar je voortdurend in de dwarsrichting het hout overheen haalt. Door te varieren met de zaagbladhoogte kun je er een mooie curve in zagen die je later bijwerkt met schuren.
Wel natuurlijk een paar hulpstukken maken die je kast op 45 graden van het zaagplateau brengt natuurlijk
Je zou het ook met de handzaag kunnen doen, dat dwarse "in"-zagen van je front.
Wowly
Geplaatst: ma 27 mar 2006, 13:46
door voodooless
Tja, het ligt aan de afwerking, maar je zou het gewoon in laagjes kunnen maken, dan upvullen met pur, schuren en vervolgens een laagje polyster eroverheen.
Goed bezig trouwens!
Geplaatst: ma 27 mar 2006, 14:42
door Bergrans
Wowly schreef:... Met dat zagen, zorg dat je een in hoogte verstelbaar zaagblad hebt, waar je voortdurend in de dwarsrichting het hout overheen haalt. Door te varieren met de zaagbladhoogte kun je er een mooie curve in zagen die je later bijwerkt met schuren. ...
Hi Wowly,
Super! Van dit soort tips wordt deze zelfbouwer heel gelukkig.
Geplaatst: ma 27 mar 2006, 17:07
door Wowly
hoho
Let wel op dat het een heel erg nauwkeurig werkje is en je er enige tijd mee zoet zult zijn.....
Ach, bedenk maar als het bij een zaagsnede fout gaat dat plamuur altijd eg goed de foutjes wegwerkt
Als je maar niet in je vingers zaagt.......(ik bedoel snijdt)
Wowly
Geplaatst: di 28 mar 2006, 1:30
door Bergrans
Vanavond een eerste luistersessie. Ik was wel benieuwd of de "wangen" enige hoorbare invloed zouden hebben. In eerste instantie alleen de 9710M's in de kasten gezet en fullrange aangestuurd. Vervolgens is het even wennen aan de afwezigheid van het laag. En dan blijken het twee behoorlijk verschillende kasten te zijn. Om er zeker van te zijn dat het niet aan de drivers lag, die nog maar een keer omgewisseld.
De rechte kast klinkt agressief en lijkt alleen maar recht naar voren af te stralen. De kast met de "wangen" klinkt een stuk vriendelijker, meer in balans. De oplopende frequentiekarakteristiek van de 9710 in nog steeds goed hoorbaar maar er is goed naar te luisteren. 1 - 0 voor de "wangen". Ik zal deze week even wat metingen doen en kijken of en hoe het verschil tussen de kasten er in een meting uitziet.
Het karakter van de kasten is zo verschillend dat er in stereo niet goed naar te luisteren viel. Ik ben bang de kast nummer twee ook een paar "wangen" moet krijgen.
Geplaatst: di 28 mar 2006, 1:39
door jeroen_d
Mooi project joh! Mooi uiterlijk en alleen daarom al zou ik die wangen doen.
Geplaatst: di 28 mar 2006, 15:17
door Bergrans
Om een beetje een indruk te krijgen wat voor invloed de onderlinge afstand van de twee woofers is heb ik een Excel sheet gemaakt om het "lobbing" gedrag ,zoals dat geloof ik heet, van twee speakers (in het verticale vlak) te laten zien.
Nou ben ik geen wiskundige en een eenvoudig excel gebruiker, dus op- en aanmerkingen zijn zeer welkom. Hier kan je de
Lobbing sheet vinden. Voor wie er naar wil kijken, de gele velden zijn de invoer velden.
Het lijkt er op dat je tot zo'n 400Hz weinig last hebt van lobbing als de woofers 40cm uit elkaar zitten.
Geplaatst: di 28 mar 2006, 15:45
door Aquilon
een eenvoudig excel-gebruiker, you're kidding, right
leuke en handige file ... thanks
echter, kan je even uitleggen wat de parameters Lc, D, d1 en d2 inhouden, via de tekening geraak ik er niet echt wijs uit, maar dat zal misschien aan mij liggen
Bart
Geplaatst: di 28 mar 2006, 15:49
door voodooless
Enige kans dat we dat excel sheetje kunnen downloaden? Ziet er erg interessant uit!
Geplaatst: di 28 mar 2006, 15:57
door Aquilon
heb hem gedownload via deze link
Bart
Geplaatst: di 28 mar 2006, 16:12
door Bergrans
Aquilon schreef: ...
echter, kan je even uitleggen wat de parameters Lc, D, d1 en d2 inhouden, via de tekening geraak ik er niet echt wijs uit, maar dat zal misschien aan mij liggen
Bart
OK, enige uitleg is wel op z'n plaats. De twee driehoekjes stellen schematisch de twee speakers voor. Lc is de "meetafstand" of luisterafstand, D de hart afstand tussen de speakers en d1 en d2 de afstand van afstaalpunt tot front. Deze kan je gewoon nul maken. Deze zitten er in om te kijken wat er gebeurt als je één van de speakers verder naar voren of achter zou monteren, de hele grafiek gaat, zoals te verwachten, dan kantelen.
Als laatste kan je nog de "laagste" frequentie invoeren en de stap grote. Als je hier 2 ingeeft krijg je stappen van één octaaf (1,4142 (wortel 2) voor halve octaaf stappen enz). De grafiek moet je zien als een doorsnede in het verticale vlak, 0 is recht naar voren, 180 naar achteren en 270 naar boven.
Ik hoop dat het hiermee wat duidelijker is.
En ...
Aquilon schreef:een eenvoudig excel-gebruiker, you're kidding, right
No!
Ik gebruik maar een heel klein deel van wat Excel kan en waarschijnlijk ook nog op een weinig efficiente manier.