Pagina 1 van 11

UcD180AD dubbel mono

Geplaatst: do 02 feb 2006, 0:02
door jeroen_d
Voor de ingewijden, dit is het vervolg van het Low cost UcD180 verhaal.


Alle onderdelen zijn al binnen, afgelopen vrijdagavond tegen middernacht besteld en geld overgemaakt. Dat hebben die jongens bij Hypex snel voor elkaar 8) !

2 stuks UcD180AD
2 ringkerntrafo's 2x115Vprimair, 2x31V secundair en 2x12V secundair voor voorversterkervoeding
1 supply High Grade
1 audiofiel kabeltje voor aansluiting naar de ingangsbussen.

Er waren wat vragen over het splitsen van de High Grade voeding dat ik van plan was. Welnu, ik denk dat dat gaat lukken. Het valt reuze mee met het aantal SMD-onderdelen, je kunt de circuits er zo uitpikken.

Wat me wel een beetje tegenvalt is de zogenaamde audiofiele +/- 12 V voeding. Dat is gewoon een B250C1500 bruggetje met SMD condensatortjes erover (kun je gewoon 4 stuks 22nF keramisch voor nemen), 2 elcootjes 470uF/50V aangestuurd via weerstandjes (fusible) van 22 ohm, dus je ziet meteen waar die grens van 100mA vandaan komt, dan een combi van 7812 en 7912 ieder voorzien van een elco 22uF/50V op de uitgang.

Verder het bekende circuitje dat op diyaudio is gepost om de AMP ON pin van de UcD module te bedienen voor een plopvrije start en geen rare geluiden door zich ontladende elco's wanneer de versterker wordt uitgezet. Dit deel is dus zeer eenvoudig te kopiëren. Na de twee diodes nog een aftakking naar een aansluiting voor een LED via 2 SMD weerstandjes. Leuk als je wilt zien dat de versterker aanstaat. Hieronder het circuitje, even van diyaudio geplukt.

Afbeelding

Het andere deel, de DC beveiliging, heeft weliswaar een dubbel uitgevoerd ingangcircuit om op twee amps afzonderlijk te kunnen reageren, maar dat komt op een gegeven moment samen in een aansturingscircuitje van de relais. Ik kan dat laatste stukje niet zomaar kopiëren dus wat DC beveiliging betreft dat wordt een beetje moeilijk om te splitsen. De relais en zekeringen zou ik sowieso dubbel hebben moeten uitvoeren, dus eigenlijk zit ik daar niet zo mee. Wat dit onderdeel betreft loopt er inmiddels een mooi draadje door Sander gestart :lol: .

De audiofiele elco's zijn ook mooi voorzien van bleeder weerstanden. 6 SMD weerstandjes parallel van 47000 ohm om de nodige energie probleemloos te kunnen verstoken, samen goed voor 7800 ohm. Komt mooi overeen met de 6800 ohm 2W weerstand die ik zelf graag voor zoiets gebruik.

Kortom, de versterker zal snel draaien in dubbel mono uitgevoerd. Het splitsen kom ik wel uit en de DC beveiliging voeg ik later wel toe zodra we daar hier op het forum uit zijn in dat andere draadje. O, nog bijna vergeten, de brug bestaat uit 4 ultra snelle soft recovery diodes BYV79E200 voorzien van snubbers 47nF/250V.

Ik ga het nu eens proberen met een kastje helemaal zelf gebouwd van MDF, met alleen een aluminium voor- en achterkant. Moet kunnen lijkt me. Of zijn er mensen die me sterk afraden om een kast te gebruiken die niet volledig RF-dicht is?

Geplaatst: do 02 feb 2006, 6:08
door SSassen
Hi Jeroen,

De Hypex modules voldoen ook zonder kast aan de geldende CE normen, dus je kan ze simpelweg in een niet RF dichte kast monteren. Ik zou wel een alu plaat (1 ~ 1.5-mm) op de bodem monteren en daar vanaf de onderkant de (verzinkt messing) afstandbussen op vastzetten met nette verzonken M3, zodat de plaat vlak blijft. Je kan dan evt. de plaat met de aarde van 't net en verbinden, of de GND van de voeding, afhankelijk van wat beter klinkt.

Met vriendelijke groet,

Sander Sassen
http://www.hardwareanalysis.com

Geplaatst: do 02 feb 2006, 10:07
door jeroen_d
Ik heb geen randaarde in mijn huiskamer, heb ook de standaard UcD niet geaard. De volledig aluminium behuizing van die versterker was met GND verbonden uitsluitend via de ingangstulpstekkers. Klonk uitermate schoon qua brom en ruis. Is die bodemplaat dan nog steeds nodig als ik het weer zo doe maar dan alleen een aluminium plaat aan de achterkant waar de ingangen en UcD's op gemonteerd zijn? Het zou nl. zo ontzettend handig zijn om gewoon van bovenaf in een dik bodempaneel MDF te kunnen schroeven en alles netjes vast te zetten.

Geplaatst: vr 03 feb 2006, 20:02
door jeroen_d
Gisteravond eindeloos nagedacht over de afmetingen en de opbouw, vandaag maar even in een uurtje zagen en lijmen de basis gelegd. Ik had nog een mooi stukje 18 mm MDF liggen.

Afbeelding

Geplaatst: za 04 feb 2006, 12:10
door SSassen
Hahaha, ik zie door de lijmklemmen 't MDF niet meer, ben je bang dat hij spontaan uit elkaar valt als je even niet kijkt :)

Met vriendelijke groet,

Sander Sassen
http://www.hardwareanalysis.com

Geplaatst: za 04 feb 2006, 14:07
door Henkjan
jaja, de beste vriend van de zelfbouwer!

Geplaatst: za 04 feb 2006, 15:24
door Martijn H
Nu kan ik uit dit topic misschien de handleiding opmaken voor mijn UcD versterker :lol:

Ik heb welleens plaatjes van versterkers gezien die vanbinnen allemaal koperen compartimenten hadden. Dit zal wel het doel hebben om bepaalde spanningsvelden op te sluiten of buiten te houden. Zou dat geen nut hebben bij deze versterkers?

mvg,

Montana

Geplaatst: za 04 feb 2006, 15:47
door jeroen_d
@Sander: ik heb teveel boxen gebouwd de laatste tijd :lol: . Maar er staan er zoveel op omdat ik gewoon die drie paneeltjes tegelijk vastlijmde. Na een kwartiertje drogen was de basis voor mijn kast klaar!

@Montana: Die vraag heb ik ook gesteld (deze kast is bepaald niet RF-dicht), met de hoop dat het zonder afscherming kan. Het lijkt geen direct probleem te zijn dus ik bouw het gewoon zo en weet binnenkort of het goed gaat. Ik kan altijd nog de binnenkant bekleden met aluminiumfolie. Koperen platen zijn sowieso niet nodig en aarding hoeft niet persé. Wel de aanbeveling van Hypex volgen voor de aansluiting, dan is ie fluisterstil. Zie http://www.hypex.nl/docs/wiring.pdf

Geplaatst: za 04 feb 2006, 15:56
door SSassen
De UcD modules zijn aan de bovenkant voorzien van een massa-vlak wat voor afscherming zorgt en tevens een must is om aan CE bepalingen te voldoen, zodoende is er vanaf de module relatief weinig (elektromagnetische) reststraling. In het geval van een plastic kast, of een houten zoals die van Jeroen, zou ik er toch voor kiezen om een stalen of aluminium plaat tegen de bodem te schroeven en die met aarde of massa van de versterker te verbinden en de modules hier vlak tegenaan te monteren, bv. met 5 of 8-mm hoge messing afstandbussen. Zo is de module ook aan de onderkant (waar zich geen massavlak bevindt) afgeschermd tegen evt. electromagnetische straling. En uiteraard is een goede en doordachte bedrading een must, zeker bij de ingang omdat stoorsignalen hier de meeste kans maken om in de versterker te geraken (denk bv. aan een GSM dichtbij de versterker).

Met vriendelijke groet,

Sander Sassen
http://www.hardwareanalysis.com

Geplaatst: za 04 feb 2006, 16:52
door weidok
Gaat goed Jeroen...

Hier voorbeeld van dubbel mono Ucd 180 voor de liefhebbers :wink:
http://users.pandora.be/tony.de.lobelle ... ss%20D.htm

Geplaatst: za 04 feb 2006, 17:49
door jeroen_d
Vanmiddag ben ik bezig geweest de High Grade voeding te kopiëren. Je ziet nog geen relais, dat heeft pas zin zodra ik gekozen heb voor een circuit voor DC-beveiliging. Ik denk wat dat betreft aan iets dat zoveel mogelijk lijkt op het ontwerp van Hypex. Ook de +/-12 V DC voeding zit er nog niet op, komt later wel. Wel zie je met discrete onderdelen, zie torretje en rode condensator, het aanstuurcircuitje voor AMP ON dat ik met standaardcomponenten heb opgebouwd.

Afbeelding

Mijn implemenatie van het AMP ON circuit. Die 2K2 zat ook op de print van Hypex.

Afbeelding

Geplaatst: za 04 feb 2006, 22:19
door jeroen_d
Het is toch hard werken om het af te krijgen. Ik weet niet of het vandaag nog lukt. Morgen de hele dag weg, dus ik had hem graag vandaag klaar gehad. Maar misschien gaat na al dat voorbereidend werk zometeen het solderen lekker snel.

Afbeelding

Geplaatst: za 04 feb 2006, 22:24
door Pjotr
Is ie woendag af Jeroen? :lol:

Geplaatst: zo 05 feb 2006, 1:25
door jeroen_d
Hij speelt en hoe! En geen brom en ruis :wink: .

Afbeelding

Geplaatst: zo 05 feb 2006, 11:15
door weidok
Zo dat heb je snel gedaan ....!!!!

Hoor je veel verschil met de goedkopere versie Jeroen..

Oeps typefoutje.. zo goed ??

Geplaatst: zo 05 feb 2006, 14:21
door voodooless
Feli Jeroen!

Al ben ik geen fan van MDF kasten ziet het er toch erg netjes uit zo.

Kun je al wat over de sound zeggen?

Geplaatst: zo 05 feb 2006, 16:41
door Martijn H
deepspace schreef:
Feli Jeroen!

Al ben ik geen fan van MDF kasten ziet het er toch erg netjes uit zo.

Kun je al wat over de sound zeggen?
Ja dat gaat snel zeg!

Met wat voor soort draad verbind je de onderdelen in de kast?

En waar heb je de onderdelen gekocht?

mvg,

Montana

Geplaatst: zo 05 feb 2006, 21:29
door jeroen_d
Wat betreft geluid, het is gewoon geweldig!

Ik weet niet hoe groot het verschil is met de low cost UcD die ik een paar weken geleden heb gebouwd en een halve week heb kunnen horen. Die herinnering is gewoon alweer te vaag. Wel kan ik zeggen dat de verbetering tov de T-amp opnieuw minimaal zo groot is.

De MDF kast is nu best diep en kan een stuk compacter. Eerst ga ik het actieve filter van mijn monitor upgraden en bijplaatsen in deze kast. Daarna kijk ik hoe zeer ik de kast nog kan inkorten qua diepte (effe de cirkelzaag erop). En dan ga ik hem mooi afwerken, je zult straks zien dat het MDF geen nadeel is wat het uiterlijk betreft. Ik begrijp dat veel mensen hun twijfels zullen blijven houden bij een niet RF-dichte kast, maar eerlijk gezegd ondervind ik geen enkel nadeel in ieder geval niet met deze UcD versterker.

@Montana: ik verbind de onderdelen met 2.5mm² luidsprekerdraad. De onderdelen heb ik gekocht bij HEC in Delft. Zoals je hebt gezien duurde die laatste stap niet lang, viel mezelf ook nogal mee. Als je enige ervaring hebt, dan ben je in een uurtje klaar. Door de bijgeleverde stekkers is het soldeerwerk minimaal. De kast maken en alles daar netjes in monteren kost veel meer tijd.

Geplaatst: zo 05 feb 2006, 22:00
door Leeuwarden
Nogmaals: Het verschil tussen de ST en AD versie is groot!
Voor de ST gaat mijn Aleph5 de deur niet uit, voor de AD wel...

Geplaatst: ma 06 feb 2006, 12:23
door voodooless
Mooi om te horen allemaal!

Ff wat random vraagjes:

Gebruik je de UcD nu puur voor je subjes of juist voor je topjes? Vind je de 10.000 uF per rail voldoende om het volledige potentieel uit de amp te halen?

Geplaatst: ma 06 feb 2006, 17:04
door jeroen_d
Juist voor de topjes! Daar haal je verreweg het meeste voordeel. Zoals ik al vaker heb aangegeven, de kwaliteit van de bas wordt bepaald door de kwaliteit van de boventonen. Tenminste indien het sublaag door een degelijke versterker met goede dempingsfactor (zoals de Rotel er een is) wordt verzorgd en er niet hele grote amplitudesprongen met fasedraaiingen groter dan 45 graden in de impedantie van je basluidsprekersysteem zitten. Ik heb de UcD op de topjes in combinatie met de sub gehoord. Ook heb ik hem op full range gehoord. In vergelijking met de T-amp was het karakter van de verbetering met de UcD in de bas zeer vergelijkbaar. In het ene geval dus Rotel/sub met T-amp of UcD op de monitor en in het andere geval full range T-amp of UcD. Zelfde type verbetering.

10.000u is ruim voldoende voor mijn monitors. Op basis van een belasting van 4 ohm zou ik voor de optie met 2 condensators per rail zijn gegaan.

Geplaatst: ma 06 feb 2006, 17:20
door markje
10.000u is meer dan genoeg, als je ziet dat in de sheet 4700 staat en op de high grade voeding voor 2x de ucd400 20.000 zit per kant, dan is dit zelfs veel ruimer dan hypex zelf gebruikt en aangeeft.

Groeten Mark

Geplaatst: ma 06 feb 2006, 17:56
door Martijn H
Ik heb een adres gevonden waar ik kant en klaar geknipt of gesneden aluminium platen kan kopen van 3mm.

Ik heb wat maten opgegeven:

3 stukken van 40 bij 11cm kan ik op elkaar lijmen voor een front.

2 stukken van 10 bij 30cm zijkant

1 stuk van 10 bij 38 cm achterkant

2 stukken 38.6 bij 30.3 cm onder en bovenkant


Hiermee kan ik een net kastje maken. Hij wil 20 euro voor het materiaal en de moeite. Ik heb op BMM Electronics een kast van monacor gezien waarvan de kleine versie 168 euro kost en de iets hogere 230.. ( no way :roll: )..

Ik hoop dat ik net zo tevreden zal zijn als de andere UcD versterker bouwers :)

Klopt het dat de supply niet meer dan 8 cm hoog is?

mvg,

Montana

Geplaatst: ma 06 feb 2006, 18:03
door Leeuwarden
20 euro is een nette prijs. Maar waarom 3 mm? Daar schiet een tank nog niet doorheen!

Geplaatst: ma 06 feb 2006, 18:11
door Martijn H
Leeuwarden schreef:
20 euro is een nette prijs. Maar waarom 3 mm? Daar schiet een tank nog niet doorheen!
Hij heeft alleen maar 3 mm :wink:

En op zich lijkt het me ook wel handig wanneer ik de trafo's op een redelijk stabiele/stijve ondergrond heb, zodat de bodem niet indeukt..